Monthly Archives: január 2019

21jan/19

Yeti zima cup 2019

Tentokrát nám až tak veľmi zima nebolo, drobné fliačky snehu sme preskakovali len sem-tam. Slniečko kúsok zasvietilo a tak bolo behanie hneď veselšie. Z objemovej prípravy zrazu krátke trate zaviedli myšlienky pretekárov na rýchly beh, čo bola fatálna chyba, na ktorú viacerí doplatili. Chcelo to chladnú hlavu, „vpratať sa“ do nie veľmi používanej mierky 1:5 000 a zatvárať oči pred nepresnosťou mapy a staviteľov. Nie celkom korektné preteky, ale každý pretekár mal rovnaké podmienky.
A výsledky?
Peťko Kotuliak sa po prvý krát vydal do lesa celkom sám a úspešne absolvoval celú trať, dokonca na treťom mieste! Blahoželáme.
Ostatní skúsení borci sa nedali zahanbiť: v M14 vyhral Filip, Jakub bol tretí, Palčo vyhral mužov, Maťo B. druhý v M40, Jano M druhý v M55. Rebeka vyhrala W14, Miška druhá vo W18, Hanka druhá vo W40.
Opäť sme sa stretli, trošku pobehali, trošku pokufrovali, prerušili zimný spánok. Polochorá Alena si v ľahkom pokluse stíhala všímať všeličo a tak si z lesa (resp.močiara) priniesla krásnu nezvyčajnú trofej…

11jan/19

ROK 2018 V NAŠOM KLUBE

 • ROK 2018 V NAŠOM KLUBE

Pretekárska činnosť:
Členovia nášho klubu sa presadzovali predovšetkým v súťažiach sekcie orientačného behu a presnej orientácie. V menšej miere sa niektorí jednotlivci zúčastnili pretekov v lyžiarskom orientačnom behu a orientačnej cyklistike.

 • Presná orientácia

Boli tu do dosiahnuté najvýraznejšie úspechy, pričom naši pretekári absolvovali súťaže najvyššieho Európskeho a svetového významu.

Majstrovstvá Európy. V slovenských farbách nastúpili Šimon Mižúr, Pavol Bukovác a Silvia Shahzad. Šimon s Paľom prispeli k vynikajúcemu 5. miestu štafety  a v jednotlivcoch sa Paľo umiestnil v disci-plíne TempO na výbornom 12. mieste a  Šimon na 29. mieste. V disciplíne PreO skončila  v kategórii Para Silvia Shahzad na 36. mieste.

Majstrovstvá sveta. Do finále TempO postúpili všetci naši reprezentanti (Pavol Bukovác, Dušan Furucz a Ján Furucz). Vo finále obsadil a Janko 2.miesto, Dušan 8.miesto a Paľo 18.miesto. V disciplíne PreO sa opäť výrazne presadil Ján Furucz, ktorý získal titul Majstra sveta.

Majstrovstvá Slovenska.
V disciplíne TempO zvíťazil Janko Furucz a na 3. mieste skončil Ivo Tišljar a v disciplíne Pre O bol Janko Furucz druhý a na 3. mieste skončil Paľo Bukovác.

Svetový ranking v presnej orientácii.  Od minulého roka sleduje medzinárodná federácia orien-tačných športov IOF aj ranking v presnej orientácii, kde sa z našich zástupcov najviac presadil Ján Furucz, ktorý skončil na 3. Mieste a okrem toho ho IOF vyhlásilo za najúspešnejšieho športovca v presnej orientácii.

V roku 2019 nás budú reprezentovať: Ján Furucz, Dušan Furucz, Pavol Bukovác a Šimon Mižúr. Vedúcim trénerom slovenskej reprezentácie v presnej orientácii sa stal Janko Furucz.

 • Súťaže v orientačnom behu:

V dlhodobej súťaži v slovenskom rebríčku družstiev skončil FARMACEUT na 4. mieste za víťaznými ATU Košice, na druhom mieste skončil Sokol Pezinok a na treťom mieste Slávia Žilina. V pohári predsedu SZOŠ skončilo naše družstvo mládežníkov na vynikajúcom 2. mieste za Sokolom Pezinok a treťom mieste skončili bežci SKS Bratislava.

Na stupne víťazov Majstrovstiev Slovenska sa v uplynulom roku postavili títo naši pretekári:

2.6.2018 MSR – krátka trať – Kysak

M14: 2. miesto Filip Bukovác,
3.mesto Tomáš Kasza
W14: 3. miesto Rebecca Herna
W18: 3. miesto Tereza Pružincová
W35: 2. miesto Alena Bukovácová
W45: 1. miesto Hana Šmelíková

3.6.2018 MSR – štafety – Kysak
M14: 2. miesto Filip Bukovác, Tomáš Kasza
W18: 2. miesto Tereza Pružincová, Rebecca Herna, Michaela Patassiová
W105: 1. miesto Hana Šmelíková, Kristína Komanová, Alena Bukovácová

16.6.2018 MSR – šprint – Šamorín
M14: 3. miesto Filip Bukovác
M21: 1. miesto Paľo Bukovác
M40: 2. miesto Martin Borský
W18: 2. miesto Tereza Pružincová
W45: 1. miesto Hana Šmelíková

16.9.2018 MSR – dlhá trať – Kladky
M14: 1. miesto Filip Bukovác
M21: 2. miesto Paľo Bukovác
W14: 1. miesto Rebecca Herna
W35: 3. miesto Alena Bukovácová
W40: 3. miesto Kristína Komanová

21.9.2018 MSR – nočný
M35: 2. miesto Peter Bohuš
M40: 2. miesto Dušan Hrnčiar
W40: 1. miesto Alena Bukovácová
3.miesto Kristína Komanová
W45: 1. miesto Hana Šmelíková

23.9.2018 MSR – šprintové štafety – Nové Mesto nad Váhom
MW35: 2. miesto Hana Šmelíková, Peter Glončák
MW55: 3. miesto Jana Mižúrová, László Prill

Celkovo sme získali v súťažiach orientačného behu 8 zlatých, 10 strieborných a 8 bronzových medailí.

V Slovenskom rebríčku jednotlivcov vo svojich kategóriách obsadili stupne víťazov:

 • 1.miesto Filip Bukovác M14, Martin Borský M40, Hana Šmelíková W45
 • 2.miesto Lea Kotuliaková W12
 • 3.miesto Rebecca Herna W14, Alena Bukovácová W35, Karol Paluska M12, Paľo Bukovác M21

Veľký počet našich členov sa zúčastňovalo pretekov oblastného rebríčka ZO – Sanasport cupu. Tieto preteky sú vhodné hlavne pre našich rekreačných bežcov. V tomto rebríčku sme mali dvoch víťazov: v kategórii M40 Martin Borský a v kategórii W14 Rebecca Herna.

Do CTM (Centra talentovanej mládeže) pre rok 2019 boli zaradení Filip Bukovác a Rebecca Herna.

Nominačné preteky na školské Majstrovstvá sveta 2019 Estónsko
V školských dresoch Gymnázia Grösslingova (ale orienťáckym pôvodom všetci členovia FBA) sa nominovali žiaci z 1. miesta v zložení: Filip Bukovác, Viktor Kotuliak, Tomáš Kasza, Jakub Berčík a Adam Gramblička.

Organizačná činnosť:

 • Preteky:

Najdôležitejšou úlohou pre tento rok bolo úspešné zorganizovanie Majstrovstiev Európy v presnej orientácii na prelome apríla a mája. V konečnom hodnotení z pohľadu funkcionárov IOF dopadli veľmi dobre.

Tradične sme pripravili školské obvodné kolá v orientačnom behu a prispeli sme k organizácii školských Majstrovstiev Bratislavského kraja.

Na jeseň sme usporiadali oblastné preteky šprintových štafiet Dunajská buzola.

 • Tréningová príprava:

Veľké úsilie sa venuje príprave mládeže. Už po štvrtý krát sme usporiadali veľmi úspešnú akciu O-camp. Účasť bola otvorená aj pre deti a trénujúcich dospelých z celého Slovenska, celková účasť sa vyšplhala na  81. Veľká vďaka patrí  hlavne Alene a Marošovi Bukovácovcom, ktorí pripravili počas prázdninového týždňa pre všetkých účastníkov 12 mapových tréningov v lokalite Milovy na Morave. Celoročná tréningová činnosť prebiehala pravidelne 3-4 krát v pracovnom týždni a počas víkendov sme sa zúčastňovali pretekov na Slovensku a v zahraničí. Sme veľmi radi, že k trénerskej dvojici Alena a Maroš Bukovác sa pripojil aj Marek Koman, ktorý zastrešuje silovú prípravu detí. Pre členov klubu sme zorganizovali 6 víkendových sústredení zameraných na mapovú prípravu a popri viacerých víkendových výjazdoch na preteky sme aj trénovali.

Funkcionárska činnosť:

V rámci SZOŠ zastávali naši členovia významné pozície:

 • podpredseda a hospodár SZOŠ: Ján Mižúr
 • predseda Disciplinárnej komisie SZOŠ: Dušan Hrnčiar
 • tréner akademickej reprezentácie SR v OB: Ján Mižúr
 • tréner reprezentácie presnej orientácie: Ján Furucz

Ján Mižúr sa v minulom roku stal hlavným kontrolórom Slovenského olympijského výboru, ktorý sa dňa 7.12.2018 stal strešnou organizáciou slovenského športu s názvom Slovenský olympijský a športový výbor.

spracovali: Hanka Šmelíková, Alena Bukovácová, Ján Mižúr

07jan/19

Výbeh do Nového roku 2019

Na Troch kráľov sa tím Farmaceutu v počte 21 pretekárov zúčastnil na 1. kole oblastného rebríčka Západ – Trojkráľových pretekov v Pezinku. Klub OB Sokol Pezinok nachystal orientačne nenáročné trate, ale o náročnosť sa postarala mamka Príroda. Trate boli zasnežené, miestami podmáčané, zľadovatené a na pohode tiež nepridával ani studený vietor a poletujúci sneh. Všetci sme ale svoje trate absolvovali a úspešne zvládli. Všetkým sa páčilo a nik si neponosoval. Teda až na dievčatá, ktorým bola zima … čo ale očakávať v januári?
Po pretekoch boli hneď dve vyhlásenia. Prvé bolo vyhlásenie minuloročného oblastného rebríčka Západ. Tu sa umiestnili Rebecca Herna na 1. mieste v kategórii W14, Michaela Patassiová na 3. mieste v kategórii W16, Martin Borský na 1. mieste v kategórii M40, Ján Mižúr na 2. mieste v kategórii M55 a v kategórii OPEN na 3. mieste Tibor Novosad. Klub Farmaceutu si zároveň odniesol ocenenie za najlepšiu mestskú mapu.
Následne boli vyhlásené výsledky dnešných pretekov, kde sa z mládeže pekne umiestnili Michaela Patassiová na 1. mieste v kategórii W18, Tomáš Kasza tiež na 1. mieste v kategórii M14 a Rebecca Herna v kategórii W14 získala 3. miesto. Z dospelých sa na bedňu postavila Hana Šmelíková v kategórii W40 na 1. mieste a Tibor Novosad na 3. mieste v kategórii OPEN.
Oceneným gratulujeme a tešíme sa na ďalšie spoločne odbehnuté chvíle.
Kristínka a Marek
06jan/19

Čo robiť cez Vianoce?

Vianočné sviatky už máme skoro za sebou. Tentokrát sme si ale povedali, že namiesto pojedania koláčikov si urobíme výlety do Čiech na dvoje preteky.

Ako prvé sme navštívili Brno 22.12.2018 v zostave traja Komanovci a Miška Patassiová. Behalo sa na mape Písečník, ktorá sa celá nachádza v zastavanej oblasti Brna. Trasy mali zamotané krátke postupy a každý si musel dávať veľký pozor kam má bežať. Počasie vyšlo skvele, príjemná teplota 2 stupne C, bezvetrie, sem-tam vykuklo aj slniečko, aj keď na zemi sa  nachádzala pekne chrumkavo-šmykľavá zmes ľadu a blata.  Vyskúšali sme tri kategórie a to D – 2,5 km/14 kontrol: Miška – 14  miesto, Kristínka – 18 miesto, kategóriu K – 1,8 km/12 kontrol: Janko – 22 miesto a kategóriu H – 3,3 km/20 kontrol: Marek – 41 miesto.
Do Zlína 29.12.2018 sme sa vybrali už len dvaja Komanovci. Lákal nás hlavne popis mapy a špecifiká preteku a nesklamalo nás ani jedno ani druhé. Mapa v mierke 1:4000 bola zložená z dvoch častí – zo zastavanej časti Malenovíc s e=2 m a lesnej časti okolia Malenovického hradu s e=5 m. Trate boli rozdelené na tri časti: prvá a tretia sa bežala klasicky na čipy s určeným poradím kontrol v zastavanej časti mapy a druhá bola v lesnej časti s voľným poradím kontrol /typ routegaining/, ktoré sa ale značili klieštičkami do mapy. Aj počasie vyšlo a tak sme boli obaja úplne nadšení. A ako sme skončili? Kristínka v kategórii T2 – 4 km/10+9 kontrol na 16. mieste a Marek v kategórii T1 – 5 km/11+11 kontrol na 22 mieste.
A čo na záver? Len poďakovať obom českým klubom za zorganizovanie pretekov aj v tomto sviatočnom čase a zároveň popriať všetkým len to naj a veľa nielen bežeckých úspechov v roku 2019. Vidíme sa a bežíme .. :-).
Kristínka a Marek