Monthly Archives: apríl 2017

28apr/17

Školské súťaže v OB

Tak ako každý rok – aj tento sme pokračovali v aktívnej účasti na školských súťažiach. A konečne vo všetkých úrovniach !!!

Na tej najvyššej – na Majstrovstvách sveta v Palerme nás v týchto dňoch reprezentujú Magda Hrabošová a Terezky Pružincová a Števičová, študentky gymn. sv. Uršule. O ich prípravu sa starajú Hanka Šmelíková a p. učiteľka Ľuba Filová.
Za úspechom slovenských detí na tejto výprave je neprehliadnuteľný prínos v príprave pod vedením Paľa Bukováca u pretekárov: Jakub Dekrét, obe sestry Miklušové a Dorotka Šmelíková.
Viac si prečítajte na stránkach SZOŠ

No a v stredu naši mladší žiaci bojovali vo farbách ZŠ Podzáhradná a gymn. F. Lorcu.
Do ďalšieho-Krajského kolá postúpili Miška Patassiová (1.miesto) a Katka Palusková (2.miesto) a Filip Bukovác (2.miesto). Poriadnu smolu mali Viki Kotuliak, Terezka Kendrová a Tomáš Kasza z prvých nepostupových miest.
Tu sú fotky od Laco Kasza
a tu od p. učiteľky Mintálovej:


tu od Maroš Bukovác:


Vo štvrtok sme pôsobili na ďalšej nezanedbateľnej úrovni – organizovali sme okresné kolo pre obvody IV. a V. pod vedením Jana Mižúra.
Zo zatiaľ neoficiálnych výsledkov ale máme tiež obrovskú radosť – Rebecca Herna sa postavila na stupeň ako víťazka žiačok a pomohla družstvu ZŠ Tilgnerova k postupu a Tristan Sýkora z tej istej školy pomohol tiež k víťazstvu chlapcov, takže obaja postupujú.

No čo si budeme navrávať?
Sme výborní pretekári, tréneri aj organizátori…zaslúžime si odmenu !
Čoskoro nám príde nový veľký oddielový stan !

26apr/17

Malý Vazkárik

V nedeľu 23.4.2017 na Kačíne pripravili „VAZKÁri“ ďalšie, v poradí už 9.kolo oblastného rebríčka. Aj keď už je koniec apríla, so zvedavosťou sme prichádzali na Kačín s otázkou, či ešte bude v lese sneh. Áno je to tak. Dva dni pred pretekmi bláznivý apríl nadelil bohatú snehovú nádielku, vďaka ktorej sme zrušili naše preteky v sobotu, lebo tu ležalo 10 cm snehu. Ale apríl je naozaj bláznivý a silný dážď v sobotu spláchol všetky zvyšky snehu. Ostalo však chladné, veterné počasie.

Vo výsledkovej listine sa na popredných miestach už snáď tradične umiestnili naši žiaci a chlapi M19-, ale pochvalu si zaslúžia aj naši veteráni – pred nedávnom ešte začiatočníci, ktorí začali behať OB spolu s deťmi a teraz už miešajú karty vo svojich kategóriách.

A tu je výber umiestnení z prvej polovice výsledkovej listiny.

M-12: 2. miesto Tomáš, 4.miesto Karol, W10: 2.miesto Lea, W12: 2.miesto Rebecca, W16: 2.miesto Miška, M19: 2. miesto Palo, 3.miesto Peťo , M40: 2.miesto Maťo Borský, 4.miesto Ivo Kotuliak, 5.miesto Jožko Paluska, M55: 2.miesto Jano Mižúr, W40: 3. miesto Peťa Kotuliaková, W55: 2.miesto Katka Daříčková

24apr/17

Medzinárodné školské majstrovstvá v orientačnom behu ISF 2017 – long

Sicílske Palermo sa stalo hostiteľom “ Školských majstrovstiev sveta 2017″. Od 22. do 28. apríla si tu zmeria svoje orientačné schopnosti niekoľko stoviek mladých pretekárov z 27 krajín sveta.  Súťaží sa v ôsmich kategóriách na dlhej a na krátkej trati. Za Slovensko sa postavia na štart tri národné tímy a tri školské tímy.

V kategórii W1 školských tímov reprezentuje SR školské družstvo Gymnázia svätej Uršule. Pre nás Farmaceutov je potešujúce, že v tomto družstve máme tri naše mladé Farmaceutky: Terezu Pružincovú, Terezu Števicovú a Magdalénu Hrabošovú.

Dnes bol na programe long. Trate boli náročné v skalnatom a veľmi ťažko priebežnom teréne. V štartovnej listine tejto kategórie bolo vyše stovky mien z 22 školských družstiev. Z našich sa najviac darilo Magde, ktorá obsadila 15. priečku. Tereza Števicová skončila na 48. a Tereza Pružincová na 61.mieste. Školské družstvo sa umiestnilo na 6.mieste.

Všetci držme palce dievčatám vo štvrtok na krátkej trati.

 

21apr/17

Preteky štafiet 22.4.2017 zrušené kvôli bezpečnosti pretekárov

Kvôli nepriazni počasia sme nútení vzhľadom k zdraviu pretekárov zrušiť sobotné štafety 2. kolo západnej oblasti. V teréne bolo o 16 hod vo štvrtok 6-8 cm šmykľavého snehu, zhromaždisko štafiet zakrývalo 12 cm snehu. Do dnes 12.00 sa síce časť snehu roztopila, stále ho je v lese 4-5 cm a na lúke 9 z čoho vyplýva že v čase pretekov bude v lese ešte stále súvislá vrstva snehu. Vzhľadom k podmienkam v teréne a charakteru preteku vzniká veľmi vysoké riziko na vznik úrazu čo je pre nás dôvod na zrušenie. Aj čakanie na ostatných členov štafety by v takomto počasí zrejme nebolo potešením. Pokračujúce nevhodné počasie s predpoveďou dažďa v deň preteku nás presvedčilo o potrebe tohto rozhodnutia.

O náhradnom termíne dáme včas vedieť.

Ďakujeme za pochopenie.

11apr/17

Postás Cupa 2017

Po úspešnom rozbehnutí sezóny na Záhorí sme sa vrhli do ozaj náročných terénov maďarského pohoria Pilis.
Neveľká skupina Farmaceutov bola posilnená v nedeľu aj začínajúcimi Pattasiovcami, ktorí majú čuch na extra ťažké terény.
Hlboké bledo až tmavozelené ryhy v strmých svahoch a preplnená mapa dali zabrať aj skúseným mapárom. Veď posúďte sami.

Veľkú – preveľkú radosť nám robia chlapci M12.
Tomáš-typický „kľuďas“ využil svoje danosti a „ustál“ terén po oba dni len s jedinou chybkou a s dvakrát tretím miestom.
Filip prvý deň síce chyboval zo začiatku trate, ale potom sa už skamarátil s mapou a „letel“ do cieľa po víťazstvo.
Druhý deň Tomáš jednoznačne potvrdil svoje mapárske cítenie a v súčte vzal krásne druhé miesto. Filip až priveľmi chcel dokázať čo vie a jeho túžba po víťazstve robila jednu chybku za druhou. Nakoniec trojica Slovákov (víťaz Jakub Janšo z KE, Tomáša druhý a Filipa tretí nechali za sebou všetkých ostatných 33 Maďarov a Slovákov. Karol bežal len druhý deň a  tak sa jeho výsledok nezarátal do súčtu. Získal ale veľkú skúsenosť z ťažkého terénu a aj to, že každú ks treba oraziť.
Nie náhodou tu ospevujem našich mlaďasov. Verím, že pokiaľ budú naďalej počúvať dobre mienené rady starších a budú sa v tréningoch snažiť ako doteraz, majú pred sebou perspektívu ďalších víťazstiev.
Za zmienku stojí aj získavanie skúseností a vytrvalosti u našich dievčat: W16 a W18.
Všetky bojovali ako dračiče a s nástrahami terénu sa bili zo všetkých síl. Od víťaziek síce „nakúpili“, ale majú skúsenosti, ktoré sa získavajú len v tvrdej konkurencii a ťažkom, neznámom teréne.
Ja ako tréner hodnotím vystúpenie všetkých našich detí veľmi dobre, každý robil čo mohol a v danej chvíli vedel. Ako tréneri sme získali veľkú spätnú väzbu, čo robiť v ďalších tréningoch, kadiaľ pokračovať…

05apr/17

Konečne je tu! Nová sezóna SRJ 2017 začala!

Po dlhej zimnej príprave sme za pekného slnečného počasia vhupli do novej sezóny Slovenského rebríčka 2017. Už tradične prvými celoslovenskými pretekmi sú Kobrácke preteky CESOM na Záhorí. Terén je tu rýchly, rovinatý, piesok pod nohami, krásny priebežný borovicový les. Iba kdesi uprostred mapy, na ktorej behali iba „veľkáči“ je jedna veľkáá bažina, v ktorej by sa určite aj krokodýlom páčilo.
A pri takej iste, ale na opačnom konci mapy niektorí z nás boli ubytovaní.

V sobotu 1.4.2017 sme si zabehli preteky na krátkej trati a v nedeľu na dlhej trati. Cenrum pretekov aj s cieľom boli v strede obce Lakšárska Nová Ves. Na zelenom trávniku mal premiéru náš nový Farmaceutický detský stan, ktorý pre maláčov zabezpečili Alena s Marošom.

Na pretekoch nás bola opäť početná zostava. Na vyhlásení výsledkov za oba dni v súčte sa ukázalo, kto sa v zime ako pripravoval. Jednoznačný úspech zožala trénerka Alena a jej banda, keď Alena vyhrala svoju kategóriu W35, Maroš Golian skončil na 2. mieste v M-10, Filip zvíťazil v M-12, Tomáš bol tretí a medzi dievčatami W-12 skončila Terezka na 2.mieste. Treba ale povedať, že úspechy neboli náhodné, pretože decká každoročne absolvujú v rovinatých terénoch sústredenia s množstvom nabehaných kontrol.

Počas vyhlásenia výsledkov CESOM prebehlo i odovzdávanie cien za minuloročný rebríček. Pre deti a elitu SZOŠ zadovážil hodnotné ceny a tak si Filip za víťazstvo v M12 odniesol poukaz na 120€, Paľo v elite za tretie miesto 80€ a nám veteránom (Hanka, Glonky a Alena) sa ušli ďalšie poháre do vitrínok.