Monthly Archives: august 2021

31aug/21

European Youth Orienteering Championships 2021 Vilnius, Litva

V stredu 18.8.2021 sa skupinka 16 slovenských dorastencov a 3 trénerov vybrala o 4:00 ráno na 12 hodinovú cestu do litovského Vilniusu, kde sa konali Majstrovstvá Európy dorastu 2021. Medzi 16 najlepšími slovenskými dorasteneckými orientačnými bežcami sme boli aj 4 farmaceuti.

Po príchode na náš hotel sme mali suchú večeru a hneď vyčerpaní zaľahli do postelí.

Vo štvrtok nás po testovaní, ktoré pre nás dopadlo pozitívne, (teda tým, že sme všetci negatívni) čakal doobeda modelový tréning šprintu v okrajovej časti Vilniusu a poobede modelový tréning na long a štafety v hustom typicky litovskom lese. Počasie nám vyšlo dobré, bolo príjemných 19 stupňov a nepršalo. Po výdatnej večeri sme mali poradu a plní napätia sme išli spať.

V piatok ráno každý jeden z nás vstával osobitne. Mali sme prísny harmonogram odchodov autobusov do karantény a z karantény na predštart, takže každý musel byť načas. Všetci sme sa na dlhú trať (long) pripravovali, ako sme chceli. Pre mnoho z nás to bol prvý takto dôležitý pretek. Veľmi sme sa tešili na to, že si konečne oblečieme slovenský dres a budeme reprezentovať Slovenskú republiku. S ťažkým hustým lesom s mnohými terénnymi prvkami sme sa popasovali všetci rozdielne. Niektorí so svojimi výkonmi neboli úplne spokojní, ale každý sme si odniesli cennnú skúsenosť. Atmosféra však bola úžasná, povzbudzovali sme sa a všetci s napätím a sledovali GPS vybraných pretekárov (medzi nimi aj našu Rebeccu Hernu a Filipa Bukováca) a očakávali konečné výsledky. Unavení sme ešte pred vytúženým spánkom stihli poradu na sobotné štafety a zhodnotenie piatku.

V sobotu nás už našťastie nečakali žiadne stresové presuny, keďže nás do arény bral náš autobus Ľalikbus (všade vás dostane o hodinu skôr). Prvé úseky sa hneď začali rozcvičovať a pripravovali sa na ich beh. Po napínavom štarte sa už všetko rozhodovalo v lese. Na prvých úsekoch sme naozaj zažiarili, keďže Rebecca Herna v kategórii W16 dobehla na 7.mieste iba chvíľu za 3. a Filip Bukovác v kategórii M16 štafetu odovzdával na 3.mieste. Dobre nakoniec skončila štafeta W16 na 11.mieste, kde 2.úsek bežala Ema Micháčová (Hadveo Banská Bystrica) a finišovala Tereza Kendrová (tiež z Farmaceutu Bratislava). 16-roční chlapci nakoniec po nie práve vydarenom 2.úseku z medailových pozícií spadli. Štafety sa odohrávali v takom istom lese ako dlhá trať, ale hneď po povinnom úseku na lúke čakalo pretekárov v lese nepríjemné prekvapenie v podobe rozbahnenej cesty, kde podaktorí zapadli po pás do bahna a nevedeli sa vyhrabať (hovorím z vlastnej skúsenosti). Štafety si však všetci užili a rozhodne si z nich odniesli veľa zážitkov a nových poznatkov.

V nedeľu nás čakali posledné preteky: šprint v starobylom centre Vilniusu. Ráno sme sa zobudili do mrazivého rána. Mnohí pretekári mali na sebe na predšarte bundy a niektorí dokonca rukavice. Nevedela som si predstaviť, že o chvíľu si dám kraťase a tielko so slovenskou vlajkou a budem bežať. Nakoniec som sa však zahriala a náročný, celkom dlhý šprint v nádhernom priestore som zvládla. Podaktorí Slováci také šťastie ale nemali, lebo okúsili neprajnosť miestneho Litovca, ktorý ich zamkol vo svojom dvore. Zo šprintu bol dokonca živý televízny prenos, ktorý bol pustený aj v aréne, takže sa preteky razom stali napínavejšími. Po dobehnutí všetkých Slovákov sme sa rozlúčili, spravili posledné fotky a opustili Litvu. Niektorí spokojní, niektorí menej, ale všetci s mnohými zážitkami a skúsenosťami.

A na záver pár otázok a odpovedí:

1.Ako by si zhodnotil/a EYOC 2021 v Litve?

2.Čo sa ti najviac páčilo?

3.Čo sa ti najviac nepáčilo?

4.Nadviazal/a si nejaké kontakty s inými krajinami?

Tomáš Kasza, M16

1. Preteky boli podľa mňa nesmierne dobre zorganizované, všetko prebiehalo hladko a bolo úžasné. Pre mňa osobne to bola dobrá skúsenosť s takýmito veľkými pretekmi a považujem ju za veľmi poučnú.

2. Najviac sa mi asi páčil Vilnius, ako mesto. A z orientačného behu samozrejme aj les, ktorý bol až nečakane pekný a určite by som sa tam ešte chcel vrátiť.

3. Moje výkony, strava a Wifi signál na hoteli.

4. Z môjho pohľadu nie.

A nás mrzí, že okrem spoločnej fotky sa Tomáš pred fotografom asi skrýval…

Rebecca Herna, W16

1. Terény v Litve sa mi páčili, ale so svojím výsledkom nie som veľmi spokojná.

2. Najviac sa mi páčili štafety a atmosféra na pretekoch.

3. Nepáčilo sa mi veľmi, ako varili na hoteli.

4. Áno, mám nové kamarátky z Dánska.

Tereza Kendrová, W16

1. Príjemne ma prekvapili lesy, čakala som, že budú horšie a organizácia bola tiež super. Odniesla som si veľa zážitkov a bola to veľmi dobrá skúsenosť.

2. Najviac sa mi páčili trate, atmosféra a mesto Vilnius.

3. Sklamala ma strava, ktorá bola akoby vymenená-na raňajky sme mali mäso a ryžu a na obedy toasty, nefungujúca wifi na hoteli a nebola som úplne spokojná s mojimi výkonmi.

4. Áno, spoznala som Dánky a stretla mojich kamarátov z Rakúska a Česka.

Filip Bukovác, M16

1. Nič moc, snáď to bude nabudúce lepšie.

2. Môj úsek na štafetách (1.) a štafety celkovo.

3. Za všetko čo sa mi nepáčilo si môžem sám.

4. Nie nové.

Tereza Kendrová, W16

16aug/21

Švédsko 2021

Pred dvoma rokmi sa nám podarilo zorganizovať spoločnú FBA „dovolenku“ v tejto nádhernej severskej krajine, minulý a tento rok bolo zrazu všetko iné.

No ale decká nás svojou úspešnou nomináciou do ME presvedčili, že sa oplatí s nimi „trápiť“ a tak sme síce bez dlhých – ale o to intenzívnejších prípravách zabezpečili ich účasť na sústredení spolu s moravským spriateleným klubom, kde sme členovia a rakúskou juniorskou reprezentáciou.

Nebudem vypisovať, čo sme robili dva týždne, zrniem to takto:

  • najazdených 4500km (vďaka Marošovi za bezpečnosť na cestách),
  • absolvované 3-dňové preteky a štafetové 10-členné mládežnícke preteky svetového rankingu U10 Mila,
  • počas 16 tréningov nabehaných zhruba 300 kontrol (v závislosti od počtu okruhov v tréningoch a náročností tratí)

Kto už bol na Severe, možno rád pospomína na prírodu, kto nebol, pozerajte. Na viacerých fotkách sú aj naši kamaráti, ktorých nepoznáte, ale boli členovia našej štafety a prispeli k nášmu 6. miestu zo 67 !!! a tak si miesto v našom albume určite zaslúžia…

Veľká vďaka patrí Liborovi a Míše Zřídkaveselým, ktorí sa o nás ukážkovo postarali, Peťovi Přikrylovi a nášmu Marošovi, ktorí neustále vláčili do lesa koly s krabičkami a lampiónmi, aby ich opäť o dve hodinky mohlo zniesť a poschovávať zasa niekde inde…

Veríme, že takáto dôkladná príprava na odzrkadlí na výsledkoch našich mladých už v najbližších dňoch na Majstrovstvách Európy dorastu v Litve.

Držte nám prosím palce !!!      

https://photos.app.goo.gl/H5KwSwCdKo7jZdBCA

13aug/21

Karst cup 2021

Prvý deň keď sme prišli, bolo neskoro večer a ešte nás čakal tréning, ktorý bol otvorený do 18.00 hod, ale našťastie nám ho dovolili absolvovať. Bolo už prítmie, takže sme toho už moc nevideli, ale aspoň sme si pozreli mapu a išli pár kontrol.
Druhý deň nás čakala 1. etapa, ktorá bola skrátený middle. Na trať sme vybehli niečo po jedenástej a už sa začali blížiť mračná. Trať našej kategórie m16 bola veľmi dobre vymyslená a ľahko sa nám na nej bežalo. Keď sme dobehli boli sme totálne mokrý. Potom čo sme sa prezliekli dopršalo a mohli sme sa ísť pozrieť na výsledky. Ja(Jakub) som vyhral etapu a ja(Janko) som dobehol bez disku šiesty. Potom čo sme prišli na naše útulné ubytovanie, išli sme sa hneď navečerať, lebo sme boli fest hladný. Mali sme veľmi labužné lazane, ktoré sme si kúpili  a zohriali v mikrovlnke. Potom sme išli skoro spať, pretože nás na ďalší deň čakali ďalšie dve etapy.
Janko a Jakub

Ráno sme sa zobudili do zamračeného dňa. Naraňajkovali sme sa a o 8:15 sme vyrážali z ubytka na zhromaždisko. Od rána pršalo a na chvíľu prišla aj búrka. Počasie však nikoho neodradilo od pretekov, lebo ako hovoria naši tréneri: Neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený orientačný bežec. Dnes boli všetci z nás akýsi unavenejší,(možno aj z toho počasia) takže sa to odzrkadlilo aj na našich výsledkoch, ale myslím, že trať sme si všetci užili ako sa len dalo. Po dobehnutí sme sa rýchlo prezliekli z mokrých šiat do niečoho suchého a jedna skupinka sme išli do Rožňavy nakúpiť veci na grilovačku, ktorá nás čakala po odbehnutí poobednej etapy. Bohužiaľ, ja som sa poobednej etapy zúčastniť nemohla, lebo mi prišlo poobede veľmi zle, ale ostatní išli a vrátili sa z nej tak spokojní ako premoknutí.

Lea Kotuliaková, W-14

Tretia etapa bol mestský šprint. Mne ubehla rýchlo, lebo bola najkratšia za celý víkend. Poobede sa rozpršalo ešte viac ako doobeda a zastihla nás nečakaná búrka. Ja už som mal naštastie v tej dobe svoju trať odbehnutú. Na trati som spravil pár malých chybičiek, ale inak som bol so svojím výkonom spokojný. V tejto etape som sa umiestnil ako tretí z piatich. Keď všetci dobehli a prestalo pršať tak sme sa postupne odobrali na ubytko a tešili sa na grilovačku a poslednú etapu, ktorá nás čakala na ďalší deň.

Peter Kotuliak, M-12

Nadišiel posledný deň a s ním aj posledná etapa. Ráno sme vstávali o 7:00, lebo štart bol ako včera už od 9:30.  Dnes už sme ani neboli prekvapený, keď sa v momente ako sme vystúpili na parkovisku z auta rozpršalo. Ja som bola ešte stále po včerajšej poobednej migréne slabá, ale predsa len Krast cup býva do roka iba raz, a tak som si povedala, že aj keby som mala iba kráčať, tak pôjdem. Trate sú vždy úžasne postavené a keď už sme sem došli tak som tú príležitosť nechcela premrhať. Dnes nás čakala najdlhšia etapa a síce sa niektorým v tvárach zračili obavy, ja mám dlhé trate rada( užívam si to kým nie sú ešte príliš dlhé). Dnešnú etapu som si aj napriek tomu, že už mi o nič nejde a že mi bolo ešte stále trochu zle užila asi najviac zo všetkých. Trať bola super postavená a myslím, že splnila svoj účel. Všetci sme sa z nej vracali unavený, ale s úsmevom na tvárach. Počkali sme na vyhlásenie výsledkov a potom už nám nezostávalo nič iné ako rozlúčiť sa s týmto nádherným prostredím a pobrať sa domov.

Karst Cup nás nesklamal ani tento rok a už sa všetci tešíme na ten budúcoročný. 

Lea Kotuliakova, W-14