Monthly Archives: september 2019

17sep/19

Sústredenie Benešov

Ešte z minulého víkendu naladení na moravskú nôtu sme v piatok poobede vyrazili na sústredenie do moravského Benešova. Krásny rovinatý terén so zmiešanou vegetáciou poskytol úžasné tréningové podmienky hneď za bráničkou zo záhrady. Piatok sme zahájili ako inak – obľúbeným NOB tréningom. MSR sa blížia  tak skúšame lampy, zvykáme si na tmu. Ráno sme vyrazili na tréningový pretek do blízkych Kuničiek. Tréningový pretek? To čo je za blbosť? Tak snáď tréning alebo pretek. Veď jablká sa nedajú miešať s hruškami… Ale dajú ! A akú to má vynikajúcu chuť! Vyskúšajte !
Konečne sme si vydýchli od náročných letných pretekov v tvrdej konkurencii a potrebujeme sa nadýchnuť pred slovenskými majstrovstvami. A tak sme miešali jablká s hruškami. Našli sme silnú konkurenciu – W14/36 pretekárok a M14/ 33 pretekárov a išli sme trénovať. Všade v lese sa to hemžilo bežcami a my sme skúšali to, čo nám ešte dobre nejde. Každý dostal od trénerky individuálne pokyny, čo má presne na štarte aj počas samotného preteku robiť, na čo sa zamerať, čo vyskúšať robiť inak ako doteraz. Proste sme trénovali ale v pretekárskom prostredí. Atmosféra a podmienky, ktoré z technických príčin nedokážeme urobiť na tréningu na Kamzíku sme si dopriali tu. A decká vedeli, že keď „to“ nevyjde celkom na 100%, tak nevadí. Nebudeme predsa skúšať niečo na MSR. Veď tam pôjdeme s veľmi jasným zámerom…
Po návrate na chatu deti dostali – ako inak hubovú polievku od Alenky (tentokrát ozajstnú), trochu odpočinku a šup na krátke postupy. Večer nasledovala „nerfková vojna“ a super grilovačka v podaní Mareka a Kiky. Ranné slniečko svietilo krásne a nás čakal long 5km krátky, ale zato rýchly až vietor fičal okolo uší. S Moravou sme sa rozlúčili milým midlom a už frčíme domov na milované Slovensko…

foto od Mareka

 

13sep/19

7-8. september

Napriek tomu, že my „ľudstvo“ ubližujeme prírode na každom kroku, ona nám pomáha, kde sa len dá. Deti sa len ťažko lúčia s letom a bezstarostnými dňami a tak šup, hneď zhodili z nebíčka na nás pár kvapiek vody, aby detičky pochopili, že jeseň je tu a už treba začať opäť „fungovať“.
Upršaný víkend začal už v piatok, keď sme mali naplánovaný príchod do stanového kempu, aby sme teda dali seriózne „bodku za letom“. Chalani v lejaku a tmavej čiernej tme stavali stan v krásnom rezorte nazvanom „Děsná“. Komanovci boli ako vždy načas na mieste činu a tak sme my neskoro prijdúci večerali Marekov výborný kuskus. Líhame do spacákov s hudbou neutíchajúceho lejaku…čaká nás klasická, kopcovitá, mokrá a bahenná trať. 1,5km na zhromaždisko, ďalšie stovky metrov na štart…radšej sa vnáram hlbšie do spacáku…

Ráno sa hmla kúdolí všade naokolo, máme trochu času, prší -neprší, doprajeme si výdatné raňajky a hurá do zlínskych kopcov. Trate ponúkli všetko, čo má klasika mať, takže výsledky neboli ohurujúce, takmer sme si ich mohli napísať pred štartom. Víťazia kluďaši s rozvahou na kráľovských postupoch, so silou v nohách a húževnatosťou v duši.
Z dievčat a žien zabehla výsledkovo najlepšie Magda s prvenstvom v D20B (čo si ale osobne nemyslím, že nie je jej kategoria) a Alena 4. zo 14 so stratou 8,29min, Hanka deviata. Z chlapov Laszlo 4., Palčo 5. z 38 so stratou 5,16min a Filip 8. z 55 so stratou 6,54min, Glonky desiaty.

A konečne hlavný bod programu: Marek má dnes krásne okrúhle 40. narodeniny, blahoželáme ! Filip je od zajtra 14-ročný, v sobotu k 14-ročným FBA-akom pribudne Tomáš a 16.9. Rebeka s Niki a Jakubom. No neosláv to ! A tak boli marlenky, héliové balóny, džusíky a aj niečo pre Mareka.  A pre všetkých: dážď…  unavení z klasiky zaliezame okolo desiatej do stanov a chatičiek.

V nedeľu bežíme middle a podľa zvestí na nete to bude stáď za to. Z dnešného pohľadu sa sobotný slabý dáždik zmenil na celkom dobrú sprchu. Na malom kúsku lesa veľmi pekne postavené technické trate so spústou kontrol v teréne, nádhera !

Nedeľné výsledky boli pre nás globálne o kúsok lepšie ako v sobotu. Bude to kondičkou a tým, že u nás sú detské klasické trate oveľa ľahšie kondične aj technicky. Na middle dĺžku sme zvyknutí viac a možno trošku pomalšie tempo nám ušetrilo sekundy v chybkách. Lea 7, Beky 12 – to už sú výsledky kde môžeme hovoriť ako-tak o konkurencieschopnosti. Magda bola tretia- tentokrát vo svojom „A“. Filip zopakoval 8.miesto, ale so stratou len 2,18min a potvrdil svoje vybehnuté „A“ aj celkovým 11. miestom v moravskom rebríčku (účasť na 4 pretekoch zo 7). Z dospelých Alena druhá, do desiny sa zmestili ešte Laszlo 6, Jano M. 7,  Maroš 8.

Každému, kto sa tento upršaný víkend usmieval a dokázal si spraviť srandu sám z toho, aký je zablatený, blahoželám. Obzvlášť oceňujem Peťkov výkon (M10C), keď dokázal v tej nepohode absolvovať obidva dni.

foto od Komanovci

Preteky boli výborne zorganizované, počasie primerané jeseni a my sme sa super bavili. Odskúšali sme, čo sa „nosí“ na západe a usmiati sme v pondelok museli zrušiť tréning na tartane, pretože nie všetci vieme dostatočne rýchlo plávať…ale žiadny strach, v utorok sme už točili na plné obrátky…

foto do Kristínka

 

03sep/19

Aké boli prázdniny?

Deti už zasadli do školkých lavíc, koniec dovoleniek, čaká nás práca.
Pretekársky rok ale pokračuje, ba priam vrcholí a nás čaká počas jesene kopa krásnych terénov. Všetko sme vedeli už pred letom, takže sme sa snažili trénovať, zlepšovať, doľaďovať, skúšať v tréningoch nové metódy. Modro-čierno-bielu ste mohli zazrieť vo väčších počtoch na Cene strednej Moravy, H.S.H Botas Vysočina cup-e, Bohemia orienteering, Rumcajsových mílach, Inrekompase aj Cene Východních Čech. Samozrejme sme nechýbali na slovenskom Karst cup, a tí čo uprednostňujú Maďarsko pobehali južné kraje. Najväčšou akciou čo do počtu nabehaných kontrol bolo rozhodne sústredenie vo Švédsku.
Takže kto chcel, behal, plával a trénoval koľko sa mu žiadalo. Keď sme sa náhodou stretli viacerí v BA, mali sme aj pár spoločných tréningov.
Školský rok sme zahájili testami ohybnosti a sily, aby bolo každému jasné, čo treba ešte do jesenných majstrovstiev vylepšiť.
Viaceré deti počas prázdnin vykonali obrovský pokrok, niektorí sa snažili trošku menej. Ale veď aj o tom sú prázdniny.
Zo štatistík mi najlepšie vyšli Filipove výsledky, keď v poslednom víkende (myslím ako jedniný člen FBA) získal licenciu A v Českej republike, ktorá ho oprávňuje štartovať na všetkých českých majstrovstrovských aj A rebríčkových závodoch.
Darilo sa mu počas celého leta -začal síce „trošku slabšie“, keď na CSM mu 6.miesto a polminútová strata na zisk licencie zrejme „zabrnkali na nervy“. Vyhecovanie a pozitívny postoj k tréningu priniesli ovocie. V ďalších viacdňových pretekoch už miesto na stupni víťazov obhájil vždy. Vravieť o víťazstvách môžme na Karste a už spomínanej CVČ, ale ani druhé a tretie miesta na ostatných pretekoch nemajú menšiu váhu. Konkurencia v zahraničí je obrovská – neraz boli v jednej minúte po troch dňoch všetci traja medailisti, dvakrát ho od ďalších celkových víťazstiev delilo menej ako pár sekúnd. Som rada, keď deti zo Slovenska dokážu „ukázať chrbát“ súperom v medzinárodných pretekoch. A tak som bola zvedavá:

“ Filip, čo ťa na tých pretekoch baví? Nie je ten tlak (túžba po dobrom výsledku) poslednú etapu až príliš veľký alebo to je práve to, čo ťa tlačí do rýchlosti a skvelých výsledkov? A čo odkážeš kamarátom, aby sme tie naše farby videli častejšie na bedni aj na medzinárodných ptetekoch, nielen doma?

Filip: „Preteky sú skvelé, keď stretáš súperov v lese, to ma baví. Najradšej mám handicup posledný deň, ale to už býva málokedy. Letné preteky, keď sa stanuje a je nás tam veľa sú zábava.  Mám to rád. Čo im odkážem? Treba sa veľmi snažiť v tréningu, proste to tlačiť stále do rýchlosti. Môcť bežať rýchlo s mapou v lese je úžasné…Aby ste vedeli v závere troch pretekov ešte zrýchliť, aby ste mali silu v teréne…

…takže, zaväzujte šnúrky, vbiehame do jesene…