All posts by Alena Bukovacová

08apr/22

CESOM 2022

Každý vraví, že príroda si robí čo chce, ale veď včera bol prvý apríl, takže podľa mňa je všetko v poriadku…

V piatok sme sa nakoniec ozaj iba malá skupinka pretekárov FBA vybrali na prvé dvojkolo tohtoročného slovenského rebríčka na klasické skorojarné preteky Central European spring orienteering meeting.

Vzhľadom k jemne komplikovanému programu sme sa prispôsobili a nakoniec sme všetko zvládli na jednotku. Kamaráti s rôznymi chorobami, ktorých sme museli nechať doma na poslednú chvíľu nám síce chýbali, ale my ostatní sme si to všetko užili. Pre malých bol na piatok nachystaný “mapáčik” za svetla a relatívneho vonkajšieho tepla. Nakoniec tréning za svetla bežali aj veľké dievčatá, pretože náhla zmena plánu načrtla Terezke získať účasťou na ranných pretekoch pri Brne nomináciu na MČR šprint a ona sa ponúknutej šance zmocnila a teda miesto NOB tréningu si les vychutnala za svetla. Anka sa k nej rada pripojila a tak na odrazky bežali len Tom a Filip. Chlapci si na tréningu vychutnali okrem tmy aj poletujúce snehové vločky a my sme zatiaľ zdokonaľovali svoje vedomosti o mapových značkách formou hry na pantomímu, čo sa zjavne najmenším páčilo až do popukania od smiechu.

Ráno sa náš malý tím rozdelil na dva ešte menšie: Laci v roli šoféra, Tom a Terezka vyzbrojení nádejami na postup na prestížne preteky vyrazili smer Brno. My, čo sme mali ešte pár chvíľ tepla k dispozícii sme využili na biliárd a iné zábavky (príprava stravy po pretekoch).

Čas vypršal, krátky presun do Borského Mikuláša a radostné zvítanie s “brňákmi”. Úsmevy na tvárach boli vyjadrením splnenej misie – Tom postúpil a výhrou si vybehol aj české “B”, Terezka postúpila tiež.

Všetkých (teda okrem vopred neprihláseného Toma) náš čakal studený “midlík”, s ktorým sme sa popasovali k spokojnosti všetkých a aj trénerky.

Relatívne teplo chaty a možnosť na spoločenské vyžitie robia pretekmi lákavou spoločenskou udalosťou. Hry do večera, pozeranie máp a rozprávanie zážitkov menia šport na zábavu a takto sme si to užili aj v sobotu večer.

Ranné prebudenie do studeného rána s jemnou vrstvou sniežiku na tráve dávalo vedieť, že diskusie o vhodnom oblečení na dostatočne dlhý a “výživný” long skončia až v minúte pípnutia… ku chladu sa pridal oproti včerajšku aj nepríjemný ľadový vietor a zistiť, kto v zime trénoval nebolo podľa výsledkov ťažké… obstáli sme opäť vo všeobecnosti pekne a kto mal dres FBA, na toho som pyšná, že v takýchto ťažkých podmienkach odbojoval. Najmä odhodlanie a precíznosť našej najnovšej nádeje Anky, ktorá pekne absolvovala svoje prvé preteky v neľahkej kategórii W18 stoja za pochvalu.

Po zimnom prebehnutí sme vymrznutí čakali na vyhlásenie minuloročného celoslovenského rebríčka a následne aj výsledkov tohto víkendu. Mnohí sme si domov zobrali víťazné – tentokrát ružovučké tričká.

25mar/22

II. kolo oblastného rebríčka na Kamzíku verzus Jarní Pohár pri Hradci Králové

Tretí marcový víkend bol plný orienťáku, síce chladného, ale krásneho. PO dlhom čase sme ho mohli prežiť bez akýchkoľvek obmedzení. A ak sme nejaké pociťovali, boli spôsobené nami samými.

V Bratislave pri pomerne nízkej účasti naše deti vybojovali, čo sa dalo: medzi 12 ročnými mužíkmi dominoval Boris, nasledovaný Peťkom a Lukášom. Tesne sa nimi skončil Riško a to bol nanešeťastie koniec výsledkovej listiny v tejto kategórii. Kde sú ostatní borci?

Medzi malými slečnami si prvenstvo zaslúžene odniesla Baška a vo W16 kraľovala Terezka.

No a tu je pohľad našich úspešných detí:

Baška: Na Kamzíku bolo naozaj pekne a videla som dokonca veľa zvierat. V posledných úsekoch sa mi veľmi nedarilo, cestou na paitu kontrolu som odbočila zle, ale predsa to bolo dobre.

Boris: Pretek bol super až na jednu chybu. Trať bola ľahká a primerane dlhá-takže tiež dobrá.

Luky: Po poslednom preteku, kde som stretol “celú ZOO”, som dnes išiel do boja iba pod podmienkou, že po pretekoch bude opekačka. nakoniec sa mi podarilo umiestniť na 3.mieste a bolo to dobre

Riško: Trať bola veľmi pekná, no aj trochu zložitejšia, no aj tak sa mi páčila. Som rád, že som sa po dlhšom čase mohol zapojiť do jedného z pretekov, ktorý mi snáď pomohol sa zlepšiť.

No a ako sme spomenuli v úvode, naši starší “mužíci” Filip a Tomáš nás reprezentovali cez víkend hneď na 3 štartoch NOB: Filip 8.miesto, Tomáš 17., v sobotu doobeda bežali long vo výrazne obsadenej mužskej kategórii : Filip 5.miesto, Tomáš 14.miesto a v nedeľu sa vyhecovali na štafetách k vynikajúcemu 1.miestu (z 31štafiet). Filip dobehol excelentne prvý z prvých úsekov s náskokom 10min, Tomáš udržal “galop” s balíkom vedúcich pretekárov, no a Honza to dotiahol k víťazstvo.

Všetkým pretekárom, ktorí cez víkend športovali blahoželáme a tešíme sa na pretekárske stretnutie opäť cez víkend.

17mar/22

Slovinsko marec 2022

Počas minulého týždňa sa niektorí z nás (Terezka, Tomáš a ja) zúčastnili na mapovom sústredení v Slovinsku, Taliansku a Chorvátsku. Súčasťou bola aj víkendová časť pretekov Lipica open, na ktoré sme sa počas sústredenia intenzívne pripravovali.

Tento tréningový kemp sme absolvovali spolu s priateľmi z Českého klubu, takže o konkurenciu nebola núdza. Trénovali sme vo všetkých typoch kamenistých terénov aj v starých prímorských mestečkách celých 7 dní. Tréningy boli fyzicky aj psychicky náročné, no prežili sme ich v zdraví.

Ako som už spomínal, na konci sme súťažili na pretekoch. V sobotu sme bežali dlhú trať, ktorá bola po dlhom sústredení náročná, v nedeľu bola na pláne stredná trať, čo nám s našou únavou vyhovovalo viac. A vďaka dobrej príprave sme sa aj pekne umiestnili.

Trošku štatistiky, v ktorej sa odráža pot za 9dní: ja som nabehal 127,8km a našiel pritom 331 kontrol.

Slovinsko marec 2022 – Fotky Google

16mar/22

Začali sme slovenskú sezónu

12.3. 2022 vďaka usporiadateľom z SKS pár pretekárov zo západnej oblasti vybehlo po dlhej zime konečne do lesa v pretekárskom tempe.

Krásny slnečný deň bol ako stvorený pre otvorenie nového ročníka plného krásnych zážitkov a dobrodružstiev spojených s orientačným behom. Fyzicky náročné trate preverili, čo kto robil v zime a u niektorých aj to, ako dlho dlho sú po prekonaní pliagy zvanej covid.

Ale všetko začalo krásne a my optimisti dúfame, že to tak aj počas celej sezóny ostane. Z pár zúčastnených Farmaceutov sa skvelo predviedli Baška aj Boris, zo žien super bežali Katka Sýkorová aj Kika Komanová. ostatní primerane svojmu zdravotnému stavu a aktuálnej kondícii.

No a naše vychádzajúce hviezdičky? Tie strávili 9 dní na sústredení v Slovinsku so záverečným vystúpením na medzinárodných prestížnych pretekoch Lipica open. Pozične sa najlepšie darilo Filipovi na 5.mieste, nasledovala Terezka s milým prekvapením na 7.mieste a Tomáš na 17.mieste. Určite potrénovali poriadne a my dúfame, že skúsenosti zo sústredenia poriadne zúročia počas začínajúcej sezóny.

01feb/22

Chystáme sa na leto

Okrem poriadneho poctivého tréningu pripravujeme aj rozšírenie klubového oblečenia – budeme mať pekné elegantné kraťasy, v ktorých sa budete na stupni víťazov cítiť ako celebrity !

Môžete si v nich pohodlne sadnúť do trávy, ale nebudete sa v hanbiť v reštaurácii na večeri po pretekoch.

Ak máte záujem, prihláste sa v cez prihlasovací systém FBA a už na jar sa v nich môžete ukázať na zhromaždisku.

05nov/21

Začiatok nového prípravného obdobia

Po náročnej sezóne plnej zmien v termínovkách a teda aj tréningových plánoch sme sa všetci stretli na úvodnom tréningu do nového prípravného obdobia.

Malkáči zopakovali nastavovanie azimutov, pobehali sme “cintorín kontrol”, veľkáči stihli aj bežeckú abecedu a rovinky…všetci zdraví, s dobrou náladou.

Veríme, že zdravý pohyb na zdravom vzduchu nás udrží v plnej sile odrážať akékoľvek útoky vírusov a že zimné obdobie nám umožní ešte lepšie tréningy ako tomu bolo v predchádzajúcom roku.

Tréning FBA – cintorín kontrol na Slovnafte – Fotky Google

12okt/21

Majstrovstvá Slovenska v Maďarsku long a tímová súťaž

Posledné väčšie preteky tejto sezóny sa uskutočnili druhý  októbrový víkend. Tentoraz sme cestovali do okolia Rožňavy, avšak až za hranice do malebnej dediny Szögliget.

Naša nie úplne najväčšia výprava vyrážala už v piatok, lebo cesta predsa len nebola najkratšia. Po úmorných 4 hodinách v aute sme konečne dorazili na ubytovanie. Rýchlo sme ešte stihli akú takú teoretickú prípravu a rýchlo spať.

Skoré ranné vstávanie cez víkend nie je nič príjemné, avšak kvôli MSR na dlhej trati sa oplatí si privstať. Ráno energeticky výživné raňajky, aby sme dlhú trať zvládli celú na plný výkon. A potom, samozrejme, už len rýchlo na zhromaždisko, lebo na štart to bola kratšia turistika.

Extrémne 4 kilometre na štart neboli po chuti nikomu, avšak kto zvládne odbehnúť 10 naplno a chce vyhrať, musí pre to niečo spraviť. Trate v krásnom lese plnom kameňov boli úchvatné a nesmierne náročné. No napriek tomu sme v ťažkej, aj maďarskej konkurencii uspeli a nestratili sa v strede poľa. Veď nečudo že sme si odniesli až 5 medailí.

Nanešťastie sa nám pri odchode neočakávane pokazilo vozidlo, preto časť našej výpravy uviazla v strede lesa až do príchodu odťahovej služby.

Na druhý deň ráno, sme sa opäť vydali na rovnaké miesto, len o trochu ďalej v lese. Čakali totiž Majstrovstvá Maďarska tímov. Slovensko preteky nemalo ako majstrovské, preto sme sa porovnávali len s maďarskými tímami. A napriek ich nespornej kvalite sme sa v konkurencií nestratili a obsadili popredné miesta.

Trate i chladné počasie si na nás vybrali svoju daň, takže sme cestou domov ešte využili pohostinnosť našich Maďarských susedov a najedli sa v krásnej reštaurácii.

Následne už len rýchlo domov, zas do školy či práce. Posledné preteky sezóny dopadli pre náš klub skvelo a boli úžasnou bodkou sa úspešnou sezónou.

napísal: Tomáš Kasza

MSR na dlhej tratí + otvorené preteky tímov Maďarsko – Szogliget – Fotky Google