Monthly Archives: október 2022

24okt/22

MSR NOB a posledné rebríčky sezóny

V polovici októbra sme oficiálne ukončili celoslovenskú sezónu. Majstrovstvá SR v nočnom orientačnom behu majú síce menej, ale o to viac zarytejších priaznivcov.  Kto raz odhalí čaro NOB, vyhľadáva príležitosti si ho vychutnať. Pritom prínosy tréningu v noci sú neodškriepiteľné. Technika orientácie je špecifická: treba sa zamerať na vybrané objekty a orientovať sa pomocou nich. Na to treba trošku orienťáckej zručnosti, ktorú ale keď trénujeme od najmenších kategórii, vieme veľmi rýchlo túto zručnosť dosiahnuť. Výhodou je, že pretekár vie generalizovať mapu, čo mu pomáha cez denné preteky v technicky náročných terénoch. Tiež udržanie azimutu v tme je náročnejšie, ale o to viac poteší „zašitá“ jama nájdená na prvý pokus v pretekárskej rýchlosti. Čaro tmy a častokrát i hmly dodávajú pretekom ten správny „náboj“. Tým, že je potrebné mať dobrý zdroj svetla okrem bežného vybavenia pre OB, posúva sa disciplína trošku k technickejším športom, ale veď dnes už hádam nekúpite ani švihadlo bez batérii na počítanie preskokov.

        Ja ako tréner som veľký fanúšik NOB v tréningu už aj pre mladšie kategórie a verím, že čísla účastníkov na pretekoch v tejto disciplíne iba porastú. Trošku sa zamýšľam nad slovenským modelom NOB v jeseni, pričom vo väčšine krajín je majstrovský šampionát v tejto disciplíne na jar, pretože O-bežci po zimných mapových tréningoch za tmy  sú „vybehaní s čelovkou“ a majú najvyššiu špecifickú pripravenosť na túto disciplínu. 

Napriek špeciálnym dolaďovacím plánom našich „veľkých“ chlapcov pred lesnou časťou JWOC som sa nechala obmäkčiť a vyrazili sme smer Martin. „Veľké“ výsledky chcú okrem poriadnej práce na tréningoch aj pohodu v deň „D“ a tak sme si objednali ubytovanie v blízkosti zhromaždiska, aby sme po náročnej noci mohli ísť rýchlo do postieľok a ráno poriadne oddýchnutí vyštartovať opäť. Ubytovanie bolo komfortné a tak boli všetci spokojní. K pohodičke prispel aj Maroš ako kuchár- výmyselník a sobotná delikátna večera prispela k skvelým výsledkom aj v nedeľu.

Jediné dievčenské zastúpenie z našej tréningovej skupinky mala Anka a voľba nahovoriť ju na NOB bola dobrá: prvý štart na NOB a hneď medaila sa nepodarí každému. „Veľkí“ chalani potvrdili svoje postavenie v kategórii a očakávané zlato aj striebro sme doniesli vďaka Filipovi a Tomášovi do Bratislavy. Maroš napriek zdravotným problémom potvrdil svoj talent pre OB aj vyhral s prehľadom M35. Alena sa dala do role trénerky a robila nočný tieň pre Lukáša, aby nabudúce už mohol NOB vyskúšať aj v pretekoch sám.

V sobotu nás čakal „midlík“, na stavbu ktorého som ja osobne bola veľmi zvedavá. Očakávania boli naplnené – v technicky náročnom teréne sa uplatnili technicky vyspelí bežci s dobrou kondíciou. A tak to má byť. To že sa nájdu aj „cestovatelia“ – t.j. pretekári, ktorí po štarte  „nasadnú na vláčik“ a nechajú sa vyviezť až do cieľa je pre krajiny s malým počtom pretekárov v kategóriách typické. No a na Slovensku je to tiež tak. A možno sa nám to podarí to budúcna trošku zmeniť trénerskou aktivitou, zmenou v súťažnom poriadku… prítomné decká z FBA opäť bodovali kde sa dalo a všetci sme boli na stupňoch víťazov aj v sobotu.

Nedeľná klasika bola úderom pre netrénovaných-po dvoch pretekoch už mnohým neostalo veľa sily a tak priemerné časy vo všeobecnosti neboli nízke. No ale pravda sa ukázala opäť a kto „na to má“ po pretekoch viezol domov fľašku medíku alebo medovinky – v závislosti od veku.

Za pekné ukončenie sezóny vo skvelom jesennom prostredí ďakujeme usporiadateľom, ktorí prekonali nemalé problémy pri príprave so všetkým možným. Ale koniec dobrý, všetko dobré !

https://photos.google.com/share/AF1QipOv7AI41xiAZChYSROtjtkczohs1IeFI5sxo0aOywYQ1MbJVqjeSr_xxJ-VN7NNXg?key=dlo0amw5RHpyN2FpRjdxeUwyWW5tWURwaFQ2RU5n

12okt/22

Vrchol českej sezóny

Jeseň je každoročne v kalendári O-bežcov nabitá top pretekmi a my sme opäť nechýbali ani na jednom. Po slovenskom šampionáte jednotlivcov sme nasledujúci víkend 15-16.10 zamierili na severozápad do okolia mestečka Dvur Králové nad Labem. Naši dorastenci už mali „v oku“, čo ich čaká, pretože v septembri neďaleko bežali posledné kvalifikačné preteky na český vrchol sezóny – Majstrovstvá štafiet a družstiev ČR. Tie už v piatok klopali na dvere a kvôli dobrej forme sme aj my vyrazili už v piatok. Sobotné ráno bolo jesenné-chladné, cestou nám dokonca v nepríjemnej hmle mrholilo až pršalo. Po príjazde do arény sa ale všetko zmenilo, počasie sa zastabilizovalo na zamračené a všetko mohlo začať. Postup na tieto preteky nie je jednoduchý, počas roka treba odbehať niekoľko kvalifikačných závodov, čo sa slovenskej časti PBM kvôli nabitej repre sezóne nepodarilo. A tak Filip štartoval v „B“ a Tom súťažil „ostošesť“ v mixoch. Terezka-keďže dievčat je málo aj v ČR-štartovala na prvom úseku v jedinej dievčenskej PBM štafete W18. A darilo sa jej pekne, štafeta skončila na krásnom 5.mieste, pričom všetky tri dievčatá sú mladučké (15,16,16) a kariéru majú pred sebou. Filipova štafeta skončila na peknom 12.mieste zo 42 štafiet, pričom Filip na druhom mieste „stiahol“ z 30.miesta na 14.miesto. Tomáš súťažil v mixovej štafete a získaval vzácne skúsenosti na prestížnom prvom úseku. My s Marošom sme v roli veteránom robili „support“ pre mladých, ale tiež sme si v českými kolegami pekne zasúťažili…

Súťaž družstiev je rôzna v rôznych kategóriach. V MW18 ide v podstate o 7- člennú štafetu (3dievčatá + 4chlacpi), vo veteránoch sú družstvá 5 členné. Vždy začínajú muži. Terezke sme nachystali druhý úsek, Filipovi piaty. Krásne rozbehnutý závod sľuboval divákom veľa, keď Filip po skvelom výkone odovzdával na prvom mieste, pričom na svojom úseku zvýšil náskok družstva o vyše minútu. O-štastie je ale vrtkavé a aj k nám sa nepriklonilo až tak ako mohlo. Konečná bronzová medaila zo 41 družstiev je pre mladučké družstvo ale skvelým dôvodom na ďalšiu prácu do budúcnosti. Tomášove mix družstvo obsadilo v najviac obsadenej kategórii krásne druhé miesto.

My tréneri sa už na ňu chystáme a tešíme, tak verím, že aj mladí majú motiváciu….

12okt/22

MSR long

V sobotu sme sa zobudili do chladného zamračeného rána s predpoveďou dažďa. Ideálne počasie na Majstrovstvá Slovenska na dlhej trati, ktoré sa konali v našich domácich terénoch na Peknej ceste v Bratislave. Vrchol slovenskej sezóny je cieľ, na ktorý sme celý rok trénovali, a všetci sme sa na trať veľmi tešili. Po otrasení nervozity na štartovacej čiare sme podali skvelé výkony a predviedli to, v čom sme najlepší – vyhrávať preteky. Ovládli sme väčšinu dorasteneckých kategórii a medaile sme brali aj z veteránov.
Naše výsledky: 8xzlato, 2xstriebro a 3xbronz
V kategórii W35 naše pretekárky dokonca obsadili všetky medailové pozície.

V nedeľu nás čakal slovenský rebríček jednotlivcov a na programe bola stredná trať situovaná na zarastených lúkach a hustníkoch. Opäť sme potvdili skvelú formu a brali pódiové umiestnenia.

https://photos.app.goo.gl/Qw2yJ24Y7jgDbALD7