Monthly Archives: február 2023

07feb/23

Orienťácka zima inak

Po dlhej, až treskúcej zime, ktorá v Bratislave síce nebola, sme sa konečne dočkali. Sústredenie v španielskom Alicante sľubovalo teplo, pláže a more. Avšak naplnili sa tieto predpoklady? To už teraz vieme.

V sobotu kúsok za Bratislavou na viedenskom letisku sme sa stretli s našimi českými spoluturistami. Prešli sme letiskom, ako vždy, meškalo lietadlo, ako vždy, a nálada bola dobrá, ako vždy. Prílet už za tmy nám z tepla moc neukázal, ale na krátky tréning to ešte stačilo.

Vďaka veľkému posunu po glóbuse sme pocítili jemný časový posun východmi slnka až tesne po ôsmej hodine rannej. To značilo výrazne dlhší spánok a dohnanie spánkového deficitu. Osobne to pre mňa nemohlo byť lepšie.

Avšak bolo. Výborná strava, ktorá nás poháňala vpred, bola aj mne pochuti. Vždy som sa dosýta najedol.

Tréningy, ako sa na sústredenie v zahraničí patrí, boli kúsok iné než na Slovensku. Viac menej sme boli stále v dunách, ale navštívili sme aj pár prímorských miest a tri vnútrozemské lokality. Po minuloročných skúsenostiach som sa výrazne rýchlejšie aklimatizoval na nový typ terénu. Niektorí s tým však mohli mať problémy.

Po náročnom týždni plnom tréningu, jedla a spánku sme sa museli vydať domov. Z komfortných 18°C do našich mrazivých podmienok. Z pláže do veľkomesta. Bude nám to chýbať, ale zas už sa nám cnelo za rodinami. Tak zas o rok.

napísal Tomáš

No a tradičné fakty? To zistíme až po úplnom dopísaní tréningových denníkov, zatiaľ je ale isté, že za 10 dní Tom dal 15 tréningov a jedny preteky s mapou, Filip o 3 tréningy menej… rozhodne to bola „pohodička“, akú v januári na Slovensku nezabezpečíme…už len kvôli 15-18 stupňom…

foto od Míši:

https://photos.app.goo.gl/22dZgumgvM4X3duf7

a takto videl Španielsko tento rok Filip:

https://photos.app.goo.gl/QpsdDhzJzY3jKhuR7

06feb/23

Zima končí…snáď…

Tohtoročné prípravné zimné obdobie bolo veľmi zvláštne a neštandardné. Po dvoch covidových zimám sme sa tešili, že konečne bude všetko klapať a že konečne decká odtrénujú ako sa patrí.

Opak bol ale pravdou. V kategórii našich najstarších chlapcov sme najprv ladili na začiatok novembra na JWOC, potom neštandardne odpočívali v čase, keď mali začať trénovať.  Takže dievčatá odpočívali, keď chlapci trénovali a naopak. Pre trénerov skvelá situácia: neodpočinok ani cez odpočinkové obdobie. No a malkáči, to bola túto zima samostatná „storka“. Každý tréning mali na striedačku soplíky, kašlíky, v ťažších prípadoch chrípky alebo covidíky-našťastie s ľahkým priebehom. Takže takmer všetky pripravené mapové tréningy sa neuskutočňovali, resp. boli za prítomnosti minimálneho počtu pretekárov. A to je pre trénera psychicky vyčerpávajúce a deprimujúce… roznášať kontroly pre dve deti…no keby sme sa hrali na hodinovú taxu, tak sme pomaly milionári…

Ale dosť bolo sťažovania, všetko zlé raz končí a my sme na začiatku jarného prípravného obdobia. U starších máme za sebou musím povedať veľmi slušnú kilometráž u Toma aj Filipa, Terezka plní svoj plán na 103%. Všetci traja splnili požadované limity na zaradenie do „A“  dorasteneckého tímu. Spolu aj a Rebeccou sa zúčastnili v januári repre sústredenie v Tatrách.

Anka robí obrovské pokroky v kondícii a drží kolektív svojím úsmevom na každom tréningu. Do partičky sme pribrali Lucku, aj keď s nami absolvuje len stredy a vikendovky, aj tak sa z toho tešíme.

CTM malo 1 mapový a 3 dráhové tréningy, no a už sa vééééľmi tešíme na poriadne akcie. Skorajarnú sezónu sme začali túto nedeľu na tradičnom Yeti cupe, Filip a Tomáš sa vrátili zo sústredenia v Španielsku.

Tak snáď náš už všetky bacily opustia a my sa opäť „zakusneme“ do poriadnej spoločnej prípravy.