Monthly Archives: jún 2018

26jún/18

Šamorín očami W12

Sobota šprint Šamorín: Detské trate mohli mat formát mapy A4, A3 boli zbytočne veľké,iba im lietali do tváre. Neviem ako ostatné kategórie ale moja kategória(W-12) mala orientačne nezauímavú trať. Ale bolo to pekné prostredie a vyšlo aj počasie. Preteky hodnotím tak stredne.

Lea Kotuliaková

25jún/18

Šprintové dobrodružstvá v Šamoríne.

Posledný jarný víkend sme mali možnosť zažiť trochu netradičné dvojkolo MSR a SRJ v Šamoríne. Usporiadateľmi boli orienťáci z KOBRy. Obidva dni sa behalo na šprintových mapách a bez lesa. Už pokyny a dĺžky tratí zverejnené pred pretekmi vyvolávali diskusie a dohady. Po pretekoch sa diskusie ešte viac obohatili o zážitky a dojmy z tratí, ktoré v mnohých prípadoch nevyzneli chvályhodne. Na sobotňajších Majstrovstvách Slovenska v šprinte mali niektoré veteránske kategórie príliš jednoduché trate, kontroly viditeľné z veľkej vzdialenosti a tak si tí najskúsenejší neprišli na svoje, ale museli zaspomínať na svoje detské časy a na jednoduchej trati iba čo najrýchlejšie bežať. Iné kategórie zase vysoko prevyšovali svojimi dĺžkami parametre pre šprit. Značne to ubralo na pozitívom šprintovom zážitku. Ostáva len konštatovať, že sme pretekali všetci za rovnakých podmienok a teda bez zbytočných predsudkov sa bolo treba zahryznúť do trate a zdolať ju takú aká bola po všetkých kontrolách až do cieľa a zabojovať o čo najlepšie umiestnenia. V konečnom dôsledku aj tak sa medaile dostali len tým, ktorí boli najlepšie pripravení. Veľmi pekné umiestnenia, aj keď mimo stupňa víťazov,ale v bohato obsadených kategóriách dosiahli Tristan, Rebecca, Miša-6.miesta, Tomi -5.miesto, Karol – 4.m. Filip si za svoj výkon odniesol bronzovú medailu v M14 a Tereza  striebornú vo W18.

.

O ďalšie umiestnenia na stupňoch víťazov sa zaslúžili veteráni. Striebro získala Katka Daříčková vo W60 a Martin Borský v M40.

.. a zlato za 1.miesto Hana vo W45 a Palo M21

V nedeľu za veľkej horúčavy prebehli preteky na krátkej trati. V netradičnom teréne na šprintovej mape sme preliezali prekonateľné ploty jazdeckého areálu a do ďaleka obiehali tie neprekonateľné. Bol to vlastne strašne dlhý šprint. A ako sme si s ním poradili, o tom hovoria výsledky:

Filip bral opäť 3.miesto v M14 a Maťo Borský v M40.

S druhými miestami sa roztrhlo vrece a ušli sa Leuške vo W12,Tereze vo W18, Hane vo W45, Katke D. vo W60 a Palovi v M21E

Miša zvíťazila vo W16, Katka Sýkorová vo W35 a dedo Nebeský v M70.

(Použité fotografie sú od Martina Jonáša)

17jún/18

Školské MSR v OB.

12.-13.6.2018 v Martine vyvrcholili školské súťaže v OB pre tento školský rok. Do posledného celoslovenského kola postúpilo z každého kraja SR v každej kategórii jedno najlepšie školské družstvo a traja najlepší jednotlivci, ktorí neboli členmi postupujúceho družstva. A tak sa v Martinskom skanzene medzi malebné drevenice rozbehlo s mapou a buzolou takmer 200 žiakov základných alebo stredných škôl. Z našich najmladších členov – školákov si účasť na MSR vybojovali a svoje školy reprezentovali Filip Bukovác, Tomáš Kasza, Terezka Kendrová, Miška Patassiová a Tereza Pružincová. Decká dokázali, že poctivá príprava na tréningoch sa oplatí a tak poobsadzovali umiestnenia v prvej desiatke, keď v každej kategórii štartovalo cca 40 účastníkov. Hlavne v kategóriách žiakov a žiačok základných škôl je umiestnenie v TOP 10 veľmi kvalitné, nakoľko vekové rozpätie je veľmi veľké – až 9 rokov. Na trati spolu potom bojujú veľmi malí bežci s bežcami, ktorí sú o moho starší a o 20-30 cm vyšší. Vo veľmi silnej konkurencii si chalani Filip a Tomi vybojovali veľmi pekné 8. a 9.miesto, Terezka Kendrová obsadila výborné 6.miesto, Terezka Pružincová bola medzi študentkami štvrtá a Miška Patassiová si odniesla bronzovú medajlu za 3.miesto.

V súťaži štafiet Tomáš a Filip spolu s bežeckým kolegom zo školy vybojovali zlatú medailu!

V súťaži družstiev (zrátané výsledky jednotlivcov a štafiet) Tomáš a Filip doniesli do školy zlatú medailu a Terezka K. bronzovú.

Na všetky naše decká sme pyšní a blahoželáme im.

06jún/18

Prvý majstrovský víkend tento rok

… a nielen tento rok…naši mladí si svojou premiérou na Majstrovstvách Slovenka otvorili svoju O-kariéru. Veľká diaľka do terénu stála za to. Domov sme priniesli spústu medailií:
V sobotu v jednotlivcoch to len tak iskrilo:
W14-Beky a W18 Tereza P. bronz, W35-Alena striebro, W45 Hanka zlato.
Chlapci: Filip striebro, Tomi bronz, Viktor 5.miesto, Janko so stratou len 11min na 9.mieste. Marek v K3 druhé miesto.
Ale ako to už býva, bolo aj tento víkend. Nešťastie nechodí po horách, ale po pretekároch: Paľčo vďaka nejasnému zákresu tratí vynechal balíček kontrol, čo ho určite stálo medailu. Miške veľká snaha nevyšla a v poli skúsených pretekárok vybehla nešťastné 4.miesto…
Po polnoci sa karta obracia a tak dievčatá z zložení Tereza, Beky a na treťom úseku Miška vybehli krásne striebro s rozdielom len 45 sekúnd. Na to, že dve kočky sú vekom „pod“ je to veľmi pekné.
V chlapcoch úžasne zabehol Viki na prvom úseku, škoda len, že Jankove skúsenosti zo štafiet sú zatiaľ veľmi malé. Tomáš a Filip obsadili solídne druhé miesto, o rok majú už teraz cieľ od trénerky o kus vyšší. Chlapi dospeláci (Maroš, Glonki, Paľčo) sa poobede asi moc bavili s Miškou a prevzali jej zemiakové miesto zo soboty.
No a to najlepšie na koniec: mamy-orienťácke dámy si vďaka úžasnému výkonu Kristínky na druhom úseku priniesli domov po trojitom zlatom hattricku medailu najkrajšiu…
Najúspešnejšou pretekárkou FBA sa stalo Hanka, ale naša superstar je bezpochyby Kristínka !