Monthly Archives: jún 2016

24jún/16

Nezvyčajné tréningy OB

Posledné dve stredy boli naše tréningy pomerne výnimočné a iné ako je zvykom u orientačných bežcov. Povedali sme si, že koniec 4-tej triedy je ozaj ten správny čas začať rozumieť vrstevniciam.

Prvú časť našej „školy vrstevníc“ sme začali kondičným tréningom – asi 1,5 km sme klusali na miesto samotného tréningu. Spestrením bolo vyhadzovanie máp počas behu a na pokyn trénera ich nastavovanie do smeru na určenú ks. (beží skupina, tréner má v ruke toľko máp, koľko je zverencov – mapy sú z rôznych terénov /hociaké použité mapy z pretekov, každá môže byť iná, ale tréner musí vopred zistiť, koľko ks majú jednotlivé trate/. Tréner náhle zastane, vyhodí mapy do vzduchu, každý si nejakú chytí a tréner zavelí: postup na 6.ks. Úlohou je zorientovať mapu do severu a nastaviť azimut na 6ks akoby sme boli v danom priestore. Kto má, zdvíha ruku, tréner skontroluje nastavenie azimutu, zozbiera mapy a pokračuje sa v behu.)

Cieľom boli kopy vyťaženého štrku pri Dunaji (OB sa dá robiť ozaj všade), z ktorých Maroš pripravil vrstevnicovú mapu (pomocou Google maps). Na mape boli kontroly, v teréne nie. Celá skupina sme sa štverali po jednotlivých kopcoch a definovali si, čo je hrebeň, sedlo, kopa, kôpka, údolíčko… ako je to ďaleko od seba . Tréning sme zakončili behom na miesto štartu (parkovisko), tentokrát, kto tam bude prvý…/tempový beh.

A aby sme si získané vedomosti potvrdili, ďalšiu stredu sme sa hrali na kartografov. Spoločný beh od školy na detské ihrisko. Trénujúci (nielen deti) dostali veľmi hrubý plán ihriska, do ktorého mali zakresliť pomocou mapových značiek všetky objekty na ihrisku (lampy, lavičky, preliezky, kríky), ale aj pokúsiť sa naznačiť vrstevnicou (platilo jednoduché pravidlo –malý kopček=jednovrstevnicový krúžok, väčší dvoj a najväčší trojvrstevnicový).

Myslím, že sme mnohým ukázali, aká náročná je práca kartografa a už vedia, že nie všetko sa do mapy zmestí a naopak, že veľké objekty tam musia byť (aké je to ihrisko bez basketbalového koša?) a že keď sú tam tie hnedé čiary a je ich veľa, tak to nebude rovina.

Posledný tréning tohto školského roku bude tiež nezvyčajný a potom už hurá na letné preteky a na tábor !!!

 

24jún/16

Moravské B-éčka

Počas víkendu 18.-19.júna prebehli dva preteky rebríčku B Morava.

Sobotňajšiu klasiku usporiadal KOB Konice v Šebetove pre vyše 800 pretekárov. Les bol kopcovitý s mnohými ryhami, nechýbali hustníky, ani papeky pod nohami. Pod stavbu tratí sa podpísal Miroslav Hlava, ktorý neostal nič dlžný svojmu typickému staviteľskému rukopisu a teda každá kategória si našla na svojej trati strašne dlllhééé postupy, ktoré vytrápili človeka mapovo aj fyzicky. Od nás sa s moravskými traťami prišli popasovať Alena, Maroš, Filip, Laco, Tomáš, Magda a Hana

V silnej konkurencii 12- ročných chlapcov sa nestratil Filip a obsadil 3.priečku, Maroš v kategórii M21 K skončil na 4. mieste.

Nedeľnú krátku trať pripravil OOB Spartak Adamov v Borotíne. Terén nebol doteraz použitý pre preteky OB. Členitý ihličnatý les s hustou sieťou komunikácií, skalnými útvarmi a dobrou priebežnosťou.

V kategórii D35 B si po 3.miesto dobehla Alena. Do 1.polovice slušne obsadených kategórii sa ešte vošli Maroš, Filip, Magda, Hana.

16jún/16

Žilina a Kunerád

Prešlo len pár dní a my sme opäť obuli pretekárske tenisky a kopačky. Tentokrát v sobotu v historickom centre Žiliny a v nedeľu už v známych a krásnych kopcoch Kunerádu.

Majstrovstvá Slovenska v šprinte sa síce zdali svojimi postupmi jednoduché, umelo vytvorené zátarasy a tým zložitejšia voľba postupov však nejedného z nás pripravili o dobré umiestnenie.

Tak či tak si najlepšie v majstrovských kategóriach medzi chalaňmi počínal Palčo v hlavnej mužskej kategórii a Dedo Jan v H70 E, medzi žienkami Alena. V nemajstrovských kategóriach nás potešili chlapci Karol aj Tomáš, v N sa predstavila víťazstvom naša budúca členka Miška Patassiová.

Nedeľný les s krásnymi kopcami a mnohými voľbami dlhých postupov preveril nielen fyzické schopnosti, ale hlavne orientačné umenie nás všetkých. Po vyhlásení výsledkov víťazov minuloročného rebríčka (Peťo Glončák M35, Alena Bukovácová W35) vybehli na najvyšší stupienok Magda a Alena a Hanka bola druhá. Viacerí chlapci pretaktizovali a tak si na stupne víťazov budú musieť pribehnúť nabudúce.

10jún/16

Štafety a šprint na Morave

Počas víkendu 4-6.6 sme zavítali do blízkeho zahraničia – pár km od Brna, trošku na naladiť pred MSR v šprinte a pred štafetami v BB. V sobotu doobeda sa bežali štafety, poobede šprint a v nedeľu doobeda opäť štafetky.

Kaszovci sa riadne zaregistrovali v ZBM, a tak Laco poslinil MIX štafetu a Tomi si vyskúšal poriadnu konkurenciu v štafetách H12.

O tom, že konkurencia je obrovská a aj najbližších pár rokov bude svedčili počty detí –pre info na poobednom šprinte v H12 štartovalo 88 – slovom osemdesiat osem chlapcov.

Tomi výkonom hodným chlapa predbehol aj Filča, ktorý vystresoval na jednej ks 2 min a to sa v ČR neodpúšťa. Napriek tomu umiestnenie v ½ polovici obidvom našich nádejí v nezvyklých pomeroch hodnotím ako uspokojivé. Filip ukázal, že „kľud“ lesa mu sadol tento víkend viac, v sobotu jeho štafetka skončila štvrtá a v nedeľu dokonca vystúpili na 3.miesto. Terény ničím nezvyčajné , ale konkurencia a dobre zorganizované všetko nechali v nás poriadnu chuť do tréningu –dúfam, že to chalani zúročia.

My starší sme odbehali ako sa dalo, nebolo to najhoršie, ale vieme aj lepšie. Snáď nabudúce bude lepšia forma. Z FBA za Magnus štartovala aj Magda a Šimi.

[Untitled]