Kým dorastenci ladili svoje sily a zhromažďovali všetky dostupné informácie o terénoch na EYOC pod vedením Aleny a Maroša, zbytok klubu bojoval zo všetkých síl na rebríčkovej súťaži INOV cup 2022. Dvojkolo bolo pripravené na území bratislavskej Rače a tak Marekovi odpadli kuchárske starosti a deti mohli spať doma.
A to, že sa farmaceuti vedia ukázať všade, svedčí aj Kristínkin album zo stupňov víťazov.
V štvrtok 30. júna sme si len prevzali vysvedčenia a už sme cestovali do maďarského Šalgotaryánu pri slovenských hraniciach, kde sa tento rok konali Majstrovstvá Európy dorastu 2022. Z nášho klubu sa do slovenského reprezentačného tímu nominovali 4 bežci-Tereza Kendrová W16, Rebecca Herna W18, Tomáš Kasza M18 a Filip Bukovác M18. Pripravovali sme sa na ne dlho (mali sa totižto konať už v roku 2020, ale kvôli covidu boli presunuté), a tak sme sa veľmi tešili a boli odhodlaní podať čo najlepšie výkony.
V štvrtok večer nás po príchode na (nie príliš dobré) ubytovanie kuchár prekvapil studenou mliečnou ovocnou polievkou, ktorú nikto nezjedol. Po večeri sme mali reprezentačnú poradu a išli spať. Na izbách bolo hrozné teplo a iba jedna izba mala strašne hučiacu klimatizáciu. V tej izbe boli odvtedy skoro všetky porady.
1.7. v piatok ráno sme vstali do rozpáleného rána. Doobeda sme absolvovali modelový tréning na dlhú trať a štafety, ktorý bol na mape, kde sme už jeden tréning mali, takže slúžil skôr na odskúšanie vegetácie (susedil s embargom, takže sme dostali veľmi presné informácie o type terénu) a popozeranie súperov. Poobede sme mali modelový tréning na šprint, ktorý bol v tiež na mape, kde už sme raz boli, takže nám moc nedal. Večer sme sa, dúfajúc, že sa ochladí, vybrali na technický model a po večeri a porade rýchlo do postele a spať pred pretekmi ďalší deň.
V sobotu 2.7. sme sa zobudili plní očakávaní. Čakala nás dlhá trať vo veľmi kopcovitom dubovom lese plnom rýh v 30 stupňových horúčavách. Po príchode do predštartovej karantény sa už každý sústredil na svoj výkon. Nám sa darilo celkom dobre, keď si Tereza Kendrová dobehla v kategórii W16 pre 17. miesto, Filip Bukovác v M18 dofinišoval 31., Tomáš Kasza v M18 dobehol 52. a Rebecca Herna vo W18 skončila 66.
Long bol naozaj ťažký aj mapovo aj fyzicky, napriek tomu sa nám všetkým páčil. Po sprche a zmrzline sme sa presunuli do event centra, kde sa konalo odovzdávanie cien, večera a frienship party/banket. Môžem povedať, že síce sme nevyhrali, ale banket sme začínali aj končili. Pre všetkých z nás to bol prvý banket, keďže minulý rok kvôli covidu nebol, a tak sme si ho poriadne užili. Naše outfity sa napriek počiatočným pochybnostiam nakoniec všetkým páčili. Unavení sme aj v rozpálených izbách rýchlo zaspali.
V nedeľu 3.7. o 15.00 sa štartoval šprint. Najrýchlejšia disciplína sa konala v centre Šalgotaryánu a cieľová rovinka bola na malebnom námestí plnom kvetov (ktoré padli za obeť pri robení víťazných vencov). Kvôli neskorému štartu sme vstávali neskôr, išli sa rozklusať a po ľahkom obede sme sa pomaly začali pešo presúvať do predštartovnej karantény. Teplota ovzdušia a páliace slnko boli naozaj neznesiteľné. Šprint bol veľmi bežecký a fyzický, a nie až tak mapovo ťažký, čo veľmi nahrávalo Maďarom, ktorí vyhrali 3 zo 4 kategórií s veľkým náskokom. Tomáš pre 29. a Filip pre 38. miesto, Rebecca si dobehla pre 70.miesto.
Teri šprint
Rebecca šprint
Filip šprint
Tomáš šprint
V posledný deň EYOC-u, 4.7., v pondelok, pre nás boli pripravené trojčlenné štafety. Kvôli nedostatku dievčat v kategórii W16 rozbiehala Tereza štafetu vo W18, kde obstála v konkurencii starších dievčat a predávala Rebecce na 12.mieste, ktorá predávala Sime Mihaličovej na 14. mieste a nakoniec táto štafeta skončila 15.
Filip rozbiehal štafetu v M18, kde predával na 15. mieste, ale s malou stratou a v balíku, Adamovi Trepáčovi, a Tomáš Kasza dofinishoval na 15.mieste. Štafety boli veľmi technicky náročne a bežali sa vo vysokej rýchlosti, každé malé zaváhanie znamenalo sekundy od víťaza. Napriek náročnej konkurencii sme ukázali svoje kvality a pekne sa umiestnili.
V celkovom hodnotení tímov sme skončili 19.
EYOC sme si užili, dosiahli dobré výsledky, odniesli cenné skúsenosti, spoznali nových kamarátov z iných krajín a sme motivovaní trénovať ešte lepšie, aby sme sa nominovali na ďalší EYOC a podali ešte lepšie výkony.
Dátum tohtoročných Majstrovstiev Európy dorastu sa nezadržateľne blížil, a tak sa západoslovenské CTM vybralo na sústredenie do maďarských lesov dôkladne sa pripraviť na nepriebežnosť hustníkov, šmykľavosť rýh a hrubej vrstvy listov na zemi, využívanie zvieracích chodníčkov a hlavne si dodať sebavedomie pred tak dôležitými pretekmi. Absolvovali sme 4 mapové tréningy, vyladili posledné chyby, na poradách si ešte naposledy prebrali taktiku a dostali záverečné rady, a už sme pripravení na vrchol našej sezóny.
Po vyhlásení výsledkov štafiet sa štvorica reprezentantov SR z Farmaceutu presadla do iného auta a vydala na dlhú cestu do Janova nad Nisou, kde ich čakalo reprezentačné sústredenie v náročných terénoch Jizerských hôr. Absolvovali 7 mapových tréningov, 2 dokonca na mape z minuloročných majstrovstiev sveta, jeden tréning zahrňoval 1,5km dlhý azimut terénom bez mapy, iba podľa koliečka na buzole, a naučili sa mnoho nových vecí. Mimo iného aj vypili straaašne veľa pravej českej malinovky.
Druhý júnový víkend sme navštívili dedinu Poniky na strednom Slovensku. Čakal nás majstrovský víkend v kopcovitých lesoch plných terénnych útvarov po ťažbe a dokonca s lúkami a húštinami podobnými Boroke.
V sobotu sme po dlhej ceste na štart vybehli na strednú trať a bojovali o titul majstra SR. Výborne sme sa popasovali s náročnými technickými traťami a víťazstvo si odniesol Filip Bukovác, Ján Mižúr, Hana Šmelíková a Boris Kocúr, strieborná medaila visela na krku Tereze Kendrovej, Peťkovi Kotuliakovi, Alene Bukovácovej a Rebecce Hernej, bronz bral Tomáš Kasza a Dušan Hrnčiar. Večer klasicky porada o taktike na zajtrajšie štafety a rýchlo spať, aby sme neboli na skorom štarte unavení.
V nedeľu sa v rovnakom priestore konali štafetové majstrovstvá. Atmosféra bola úžasná, nervozita by sa dala krájať a všetci sa veľmi tešili. Nechty sme mali nalakované v klubových farbách, na tvárach nakreslené klubové vlajky a boli sme odhodlaní vyhrať. Preteky boli napínavé, verejnú kontrolu si veľa ľudí nevšimlo, kontrol bol v lese veľa, a tak bolo ľahké pomýliť sa. Bolo potrebné ísť naozaj bez chyby a vydať v horúčavách zo seba všetko. Majstrami SR v štafetách sme sa stali dvakrát a bronz sme tiež brali dvakrát
21. mája sme sa nadšení zobudili do krásneho skoro až letného počasia. Na programe dňa boli majstrovstvá SR v najmladšej OB disciplíne – Knock-out šprinte. Šprint pozostáva z 3 kôl, z ktorých sa postupne vypadáva a vo finále A je len 6 ľudí z každej kategórie. Keďže sa beží 3x za deň, celý deň ste v napätí a regenerácia po jednotlivých kolách je ťažká. Na každom hromadnom štarte sa musíte naplno koncentrovať a ísť bezchybné preteky, ak chcete mať šancu na medailu. Tentokrát sa majstrovstvá konali v Banskej Bystrici v perfektnej lokalite pre tento typ súťaže. Dobeh semifinále a finále bol na štadióne a z tribún sa skoro celé finále dalo pozerať. Bolo to naozaj zaujímavé a veľa nového sme si z tohto dňa odniesli. Hlavne skúsenosti o súťažení pod stresom, ktoré sa zídu na svetových podujatiach. Tereza Kendrová vyhrala zlato a ostatní sa umiestnili tiež veľmi pekne, Filip vo veku 16 rokov postúpil do finále B medzi mužmi a skončil na celkovom 5.mieste.
V nedeľu mali niektorí meraný mapový middle tréning a pre niekoho z nás to bol nominačné preteky na juniorské majstrovstvá sveta. Bola postavená technicky náročná trať na Ortútoch v ťažkom lese, kde bolo potrebné ísť nielen presne, ale aj ukázať silu v nohách a rýchlosť na strednej trati. Rebecca Herna a Filip Bukovác, vekom ešte dorastenci, ukázali, akí sú dobrí a brali zhodne druhé miesto, Tomáš Kasza im sekundoval tretím.
V sobotu skoro ráno sa Tereza Kendrová, Tomáš Kasza a Filip Bukovác vybrali do hlavného mesta Česka, Prahy, na majstrovstvá ČR v šprinte, ktoré sa konali na sídlisku Stodúlky (mapa sa volala 100-doolky). S náročným šprintom sa popasovali dobre, nespravili si hanbu a spokojní sa vracali s 22.miestom (Tereza) a 26.(Filip).
Druhá časť farmaceutov sa zúčastnila pretekov slovenského rankingu na Štúrovom Bajúze a ukázali, aký sme úspešný klub. Rebecca Herna vyhrala W18, Alena Bukovácová W35, Hana Šmelíková W45, Boris Kocúr M12, kde bol Lukáš Bukovác strieborný, Martin Borský bol tretí v M45, Baška zvíťazila vo W10 a Peter Borský v K3.
V nedeľu už sme sa kompletní postavili na štart dlhej trate na Štúrovom Bajúze. Na náročných kopcovitých tratiach v horúčavám sme obstáli výborne a niesli sme si domov 7 zlatých a 2 strieborné medaily.