• Trochu málo z histórie

Oddiel orientačného behu Farmaceut Bratislava vznikol približne pred 30 rokmi ako vysokoškolský klub pri Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave. Je súčasťou Telovýchovnej jednoty Farmaceut Bratislava, ktorá okrem orientačného behu zastrešuje aj turistický oddiel. Počas svojej existencie klub vychoval niekoľko žiackych, dorasteneckých, juniorských, akademických a aj seniorských reprezentantov, ktorí úspešne reprezentovali Slovensko na svetových aj európskych šampionátoch, svetových pohároch, stretnutiach mládeže a mnohých iných medzištátnych podujatiach.

  • Trochu zo súčasnosti

V súčasnosti nás je v klube približne 60 aktívnych dospelých členov a 40 detí. To znamená, že chodíme po pretekoch, kde hlavne kvôli zábave a pobytu na čerstvom vzduchu sa stretávame a trávime, niektorí dlhšie a niektorí kratšie, chvíle v lese hľadaním kontrol (toho správneho smeru zo štartu do cieľa). Stretnúť nás môžete na všetkých podujatiach v Bratislave. Na celoslovenských súťažiach po celej našej krajine sa nájde niekto od nás a vôbec nie je náhoda vidieť kohosi v našich klubových farbách v Čechách alebo v Maďarsku, ale aj na ďalekom Severe, či kdekoľvek vo svete.

Orientačný beh má v dnešnej dobe rôzne podoby, klasickému OB v jeho bežných disciplínach sa venujeme všetci. Mnohí z nás si obľúbili rôzne „odnože“ orientácie ale aj „hladkému“ behu v prírode. Vystihuje to aj naše modré tričko.

  • O-trail, resp. Presná orientácia

najväčšími nadšencami sú nesporne bratia Furuczovci, kt. už viac rokov reprezentujú Slovensko na najvyšších podujatiach: Majstrovstvách sveta a svetových pohároch v tejto disciplíne. Postupne sa k nim pridávajú aj mladší: Šimon Mižúr, Paľo Bukovác a iní. O tom, že patria k svetovej špičke si prečítajte na Trail-O

  • Deti

Tak ako sa nám venovali dospelí (Jano Mižúr, Jaro Halač), keď sme boli mladí, aj my sa venujeme deťom – pozri Deti v FBA. Dnešní tréneri: Maroš a Alena Bukovác

  • 24-hodiné štafety OB

súťaž 6-členných družstiev, ktorá sa koná striedavo v Nemecku alebo Maďarsku, tradične v máji-júni, FBA sa jej zúčastňuje už niekoľko rokov

  •  Rogaining

24- hodinový scorelauf dvojíc. Už tradične behajú manželia Bukovácovci a priebežne lákame ďalšie dvojice k nám – manželia Furuczovci, Maťo Borský a Dušan Bukovác

  • Horský orientačný beh

Ide o scorelauf alebo trať dvojíc, ale na kratšie vzdialenosti ako rogaining. Obyčajne 4-6 hodín. Pravidelne beháme preteky Brutus extreme orienteering skoro na jar v ČR, počas skorej jesene v Bratislave Ma-Ka-Do a v novembri HROB-y v Čechách. Z FBA behajú dlhotratiari spomínaní vyššie, aj keď Ma-Ka-Do je veľmi vhodné aj pre iných- je to v okolí BA a môžte ho skúsiť aj ako turisti alebo na bicykloch.

Viac si prečítajte na Brutus 2015 alebo Ma-Ka-Do

  • Lyžiarsky orientačný beh (LOB)

V BA nemáme ideálne podmienky, medzi hlavné stálice patria Vladovia -Grauzel a Janota. Je to však pekné spestrenie k bežeckému tréningu, keď je v Karpatoch dosť snehu, je to zábava, určite to vyskúšajte. Postupne zaúčame aj deti a „nové rodinky“, takže ako doplnok k OB lyžiarsky Ob už zaraďujú Kotuliakovci aj Bukovácovci.

  • MTBO

tak ako na LOB-och, aj tu nás reprezentujú Vladovia, občas sa pridá Zuzka Janotová, z nováčikov skúša Jožko Paluska.

  • Behy do vrchu, horské behy

Preborníčka v tejto čisto bežeckej disciplíne je Jelka Furuczová (4.miesto na MS 2013), každoročne abslovuje aj mnohé horské maratóny a ultrabehy nielen na Slovensku ale i vo svete. V rámci SR občas vybehnú aj Maroš, Alena, Dušan  Bukovácovci – medzi obľúbené behy patria Corss country Kamzík-Baba-Kamzík a Nonstop beh Nízkymi Tatrami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *