Monthly Archives: október 2019

28okt/19

V FBA beháme pre radosť

Minulý vikend sme znova vycestovali na stredne Slovensko, kde sa tentokrat vo zvolene konali Majstrovstvá Slovenska v šprintovych štafetách a KnockOut sprint. V piatok vecer sme prisli na chatu Bukovácovcov v Banskej Štiavnici, kde nám Filip dal rýchlu obhliadku okolia a išli sme spať.

Ráno sme sa presunuli do Zvolena na základnu školu, kde bolo zhromazdisko. Ukázali sme, ze aj šprinty vieme behať a zopár našich štafiet si vybehlo medailu. V kategorii MWM165 si bronzovú medailu vybehla štafeta v zloženi Ján Mižúr, Janka Mižúrova a Lászlo Prill. V kategorii MWM135 sa umiestnili na 8. mieste Peter Wartiak, Jela Furuczová a Dušan Furucz. V kategorii MWM105 vyhrali zlatú medailu Maroš Bukovác, Alena Bukovácová a Peter Glončák. V elite boli na 2. mieste Palo Bukovác, Iva Kavánkova a Roman Zbranek. V najmladšej majstrovskej kategórii vyhrala štafeta Filip Bukovác, Rebecca Herna a Tomáš Kasza a na peknom 5. mieste skončili Jakub Berčík, Terezka Kendrová a Janko Koman.

Na druhý deň nás čakal KnockOut šprint, kde sa do finále v mužských kategóriách dostali v H14 Tomáš Kasza,  ktorý skončil na 2. mieste a v kateórii M55 Lászlo Prill, ktorý bohužial neorazil všetky kontroly. Zo ženských kategórii skončili na 1. mieste Janka Mižúrova vo W55 a Rebecca Herna vo W14. V kategórii W18 skoncila Miška Patassiová na 4. mieste a v kategórii M10 skončil Lukáško Bukovác na výbornom 3. mieste.

foto od Komanovci

26okt/19

Majstrovstvá Slovenska a Maďarska na dlhej trati a preteky v tímových štafetách 12.-13.10.2019

Celú sezónu sme na to trénovali… Klasika, long alebo dlhá trať je pre väčšinu orientačných bežcov najobľúbenejšou disciplínou. Už v piatok sme plní nadšenia a očakávaní vyrazili do Lučenca, kde sme prespali v telocvični a na druhý deň sme v sobotu skoro ráno nasadli do áut na zhromaždisko, lebo od 11:00 bola karanténa. Trate boli dlhé ako sa na klasiku patrí, ale mimo výberu správneho postupu bolo potrebné hlavne rýchlo bežať. Napriek silnej maďarskej konkurencii sme vynikajúco obstáli aj medzinárodne. V klube sme vďaka tvrdej príprave pozbierali veľa medailových umiestnení. Peťko Kotuliak (M10) sa umiestnil na 1. mieste, Filip Bukovác (M14) na 2. mieste, Ján Mižur (M60) na 3. mieste, Lea Kotuliaková (W12) na 3. mieste, Rebecca Herna (W14) na 1. mieste a Tereza Kendrová (W14) na 3. mieste, Hanka Šmelíková (W45) na 1. mieste a Janka Mižurová (W55) na 1. mieste.

• Aké boli podľa vás trate?

Rebecca (W14): Podľa mňa boli trate veľmi rýchle a mapovo nenáročné. Na longu by som očakávala niečo viacej kopcovité, ale tento rovinatý terén bol využitý na 100 %.

Tomáš (M14): Trate boli bez voľby postupov, lokalita veľmi pripomínala rovinaté terény Záhoria, a ak ste chceli vyhrať, museli ste rýchlo bežať.

Kristínka (W40): Trate boli podľa mňa pekné a primerané kategórii, ale viac náročné kondične ako mapovo.

V neďelu boli už iba nemajstrovské OPEN preteky v tímových štafetách, ale všetci sme sa veľmi tešili, lebo väčšina z nás bežala tento formát pretekov po prvý krát. Tak ako v sobotu, aj dnes nám vyšlo nádherné slnečné počasie ako stvorené na behanie. Na štarte sme dostali 3 mapy s povinnou traťou, ktorú sme museli prejsť všetci a s kontrolami, ktoré sme si mali medzi sebou rozdeliť. Bolo už len na pretekároch v danom tíme, či si kontroly rozdelia rovnomerne alebo nie. Aj v tento deň sme zaznamenali úspechy: tím v zložení Filip Bukovác – Rebecca Herna – Tomáš Kasza sa umiestnil na 1. mieste celkovo a „rozdrtil“ slovenskú aj maďarskú konkurenciu v kategórii M14, tím v zložení Ivan Kotuliak – Ladislav Kasza – Marek Koman sa umiestnil v kategórii M125 na 1. mieste a tím v zložení Kristínka Komanová – Jana Mižúrová – Hanka Šmelíková v kategórii W125 tiež na 1. mieste.

Tento víkend bolo nádherné počasie, lesy boli krásne listnaté s hustničkami a ryhami, pozbierali sme veľa medailí a hlavne sme si ho všetci užili!!!

Tereza Kendrová, W14

Fotky od Mareka: nájdete tu.

14okt/19

Víkend plný kontrastov

Minulý víkend 5. a 6. októbra sa FBA -čkári zúčastnili na dvoch pretekoch. V sobotu sme absolvovali MAKADO na Kamzíku a okolí, ktoré tradične organizoval klub ŠK VAZKA Bratislava. Počasie vyšlo skvelé, pršalo len dva krát, najskôr 3 hodiny a potom hodinu, čo znamená, že sme mali celú hodinu kedy sme nemokli. Na bicykle šlo len jedno družstvo Ida a Tibor (5. Miesto v kategórii MŽ80+). Ostatný sme si vyšliapli na rogaining. Tým FBA Furuczovci sa umiestnili na 3. mieste, Tomáš a Laco na 7. A 8. Mieste. Najmenší pretekári Baška, Borko a Luky (s doprovodom) si spravili peknú 5 hodinovú turistiku, pričom skončili na 9. a 10. mieste. V nedeľu nám niekto počasie vymenil a vo Vinosadoch nás privítalo nádherné jesenné počasie plné slniečka. Na stredných tratiach pripravených klubom KOB Sokol Pezinok si v kategórii RD Borko s Lukym vybehli 2. a 3. miesto, Dorotka 9., Baška 18. a Alan 20.. V kategórii M10 Andrej a Daniel Miklušovci skončili na 5. a 6. mieste. V M14 sa Jakub postavil na 1. miesto, Tomáš na 3. a Janko skončil 4.. Vo W14 stáli na bedni sestry Rebecca a Nicole  na 2. a 3. mieste. 1. miesto vo W18 získala Miška. V M19 Peťo Mižúr skončil na 4. mieste a v W19 Katarína Sýkorová na 7..  Z veteránov najlepšie zabehla Kristína na 2. mieste vo W40. V kategórii N bežala prvý krát na mape naša nová kamarátka Martina a zabehla excelentne na 6. mieste.

Všetkým gratulujeme a držíme palce, päste, členky na ďalšie súťaže.

Zopár fotiek
foto od Kristínka

04okt/19

Majstrovský víkend a Jelení paroh

Piatok večer – Majstrovstvá Slovenska v nočnom OB, sobota – Majstrovstvá Slovenska štafiet, nedeľa – preteky SRJ na klasickej trati o Jelení paroh. Všetky tri preteky sme mali na dosah ruky v našich Malokarpatských lesoch nad Borinkou a na Kamzíku. Napriek tomu, že charakter terénu bol dôverne známy, nič nebolo zadarmo. Nočák tradične preveril odvahu. Málo kto sa odváži ísť v noci do lesa. Preveril aj technické vybavenie. Bez dobrého svetla sa veru nedá ďaleko dobehnúť. Magde vypol jeden zdroj svetla cestou na štart, druhý zdroj 2 sekundy po štarte. Nasledoval výbuch smiechu a veľké pobavenie ostatných pretekárov. S tretím náhradnýn svetlom došla na 2. kontrolu. Odtiaľ prišla do cieľa svietiac si do mapy hodinkami. Nuž ale orienťák nie je len o víťazstvách, ale aj o zážitkoch. A my všetci ostatní, ktorým svetlo vydržalo môžeme len závidieť zážitok, na ktorý sa nezabúda. Počas nočnej majstrovskej noci zahviezdili na 1. miestach Iva Kavánková v ženskej elite, Kristínka Komanová vo W40 a Dušan Hrnčiar v M40. Striebornú medailu si vybojovala Rebecca Herna vo W16 a Roman Zbranek v mužskej elite.

Daždivá sobota patrila najkrajšej disciplíne – štafetám. Pretekár nebojuje len za seba, ale za všetkých členov štafety. Perfektná atmosféra, povzbudzovanie sa navzájom, proste – patríme k sebe a každý to musí vidieť. O naše FBA-ácke pomaľovanie sa starala Alena.

…bojovalo sa o každé miesto. Do posledných síl. Každý nechal na trati všetko, čo mohol. Kristínka potvrdila, že už nie je OB-nováčik a stabilným výkonom prispela k 2. miestu ženskej veteránskej štafety v zložení Hana, Kristínka, Alena.

Po dlhých rokoch sa zišli 3 naše dievčatá do štafety hlavnej ženskej kategórie a bolo z toho pekné 3. miesto!

Chlapci veteráni v kategórii M105 obsadili 3. miesto, malí chlapci – žiaci (Tomáš a Filip) obsadili 2. miesta a dievčatá W14 (Terezka a Rebecca) vyhrali.

Nedeľná klasika bola dlhááá, kopcovitá. Náročná a pekná. Vyžiadala si veľa energie.

A že naši chlapi nie sú žiadne bábovky a do kopcov im to ťahá dobre, dokázali na 100%. V mužskej elite obsadili prvé tri miesta v poradí Roman Zbranek, Maroš Bukovác, Peter Glončák. Malí chlapci sa tiež pochlapili – Filip vyhral, Tomáš bol 3.

Naši najskúsenejší veteráni sa tiež umiestnili na popredných miestach M55 – 3.miesto L.Prill, M60 – 2.m J. Mižúr, M65 – 3.m V.Mikluš, M70 – 2.m. J. Nebeský.

Ďalšie pódiové umiestnenia pridali dievčatá. Iva Kavánková skončila na 2. mieste W21E, Rebecca na 1. mieste a Terezka na 3. mieste vo W14, Alena 2.miesto a  Katka Sýkorová 3.m. vo W35, Hana  1.miesto a Jelka 2. miesto vo W45,

V celkovom súčte výsledkov z pretekov jednotlivcov (NOB + klasika) sa v elitných kategóriách najviac darilo našim pretekárom Romanovi Zbrankovi a Ive Kavánkovej. Za celkové víťazstvo získali putovné ceny Jelení paroh – Roman a Kravský roh – Iva.