Monthly Archives: august 2023

03aug/23

Slovenská presná orientácia na predných priečkach na svete!

Dokazovali to naši slovenskí reprezentanti na Majstrovstvách sveta v presnej orientácii (WTOC), ktoré sa konali začiatkom júla v susednej Českej republike v Zákupoch. V každej disciplíne sa niekto z našich umiestnil v TOP 10! Navyše – keď sa povie „naši“, tak to boli naozaj 100% „NAŠI“. Všetci členovia reprezentačného tímu boli naši FBA –áci! Dušan Furucz, Jonatán Furucz, Šimon Mižúr, Pavol Bukovac.

Po vlaňajších úspechoch na WTOC v Poľsku, kedy si naša štafeta vybojovala bronz a Janko Furucz individuálne zlato, bolo samozrejmé pomýšľať na popredné priečky aj v tomto roku. Zloženie tímu bolo takmer totožné. Iba Janko a Dušan sa vymenili na poste IOF advisora. Skalnaté české terény boli mimoriadne náročné. Niekde boli vysoké pieskovcové bralá a kontroly boli umiestnené mimoriadne vysoko, inde bolo obrovské množstvo veľkých, menších, malých, nakopených balvanov, akoby rozsypaných po lese a kontroly roztrúsené medzi nimi. Na popisoch bol samý šuter a zráz. Azda iba jedna kontrola bola v jame :-).

Preteky sa začali presnou orientáciou, pozostávajúcou z dvoch kôl. Výsledky z dvoch dní súťaženia sa sčítavali. Slovenskému tímu sa podaril veľký úspech, keď Pavol Bukovac obsadil konečné 8. miesto v konkurencii viac ako 100 pretekárov, keď od 4. miesta ho delili len sekundy. Konečné 43. miesto obsadil Dušan Furucz, Jonatán Furucz bol 67. a Šimon MIžúr 85.

Ďalší deň chalani siahali na medailu v disciplíne štafiet  Nebyť technickej chyby, mohli mať bronzovú medailu. Napriek tomu získali úžasné 4. miesto a užili si poctu na veľkom pódiu. Štafeta išla v zložení Šimon Mižúr, Pavol Bukovac a Dušan Furucz..

V poslednej disciplíne TempO obrovský individuálny úspech dosiahol Šimon Mižúr. Napriek tomu, že od vypadnutia v kvalifikácii ho delili len 4 sekundy, vo finále podal výborný výkon a od začiatku sa pohyboval na popredných miestach. Šimon sa umiestnil na skvelom 5. mieste, pričom od bronzovej medaily ho delilo iba zanedbateľných 10.5 sekúnd. Do finále sa dostal ešte Dušan Furucz, ktorý obsadil konečné 27. miesto.