ROK 2018 V NAŠOM KLUBE

 • ROK 2018 V NAŠOM KLUBE

Pretekárska činnosť:
Členovia nášho klubu sa presadzovali predovšetkým v súťažiach sekcie orientačného behu a presnej orientácie. V menšej miere sa niektorí jednotlivci zúčastnili pretekov v lyžiarskom orientačnom behu a orientačnej cyklistike.

 • Presná orientácia

Boli tu do dosiahnuté najvýraznejšie úspechy, pričom naši pretekári absolvovali súťaže najvyššieho Európskeho a svetového významu.

Majstrovstvá Európy. V slovenských farbách nastúpili Šimon Mižúr, Pavol Bukovác a Silvia Shahzad. Šimon s Paľom prispeli k vynikajúcemu 5. miestu štafety  a v jednotlivcoch sa Paľo umiestnil v disci-plíne TempO na výbornom 12. mieste a  Šimon na 29. mieste. V disciplíne PreO skončila  v kategórii Para Silvia Shahzad na 36. mieste.

Majstrovstvá sveta. Do finále TempO postúpili všetci naši reprezentanti (Pavol Bukovác, Dušan Furucz a Ján Furucz). Vo finále obsadil a Janko 2.miesto, Dušan 8.miesto a Paľo 18.miesto. V disciplíne PreO sa opäť výrazne presadil Ján Furucz, ktorý získal titul Majstra sveta.

Majstrovstvá Slovenska.
V disciplíne TempO zvíťazil Janko Furucz a na 3. mieste skončil Ivo Tišljar a v disciplíne Pre O bol Janko Furucz druhý a na 3. mieste skončil Paľo Bukovác.

Svetový ranking v presnej orientácii.  Od minulého roka sleduje medzinárodná federácia orien-tačných športov IOF aj ranking v presnej orientácii, kde sa z našich zástupcov najviac presadil Ján Furucz, ktorý skončil na 3. Mieste a okrem toho ho IOF vyhlásilo za najúspešnejšieho športovca v presnej orientácii.

V roku 2019 nás budú reprezentovať: Ján Furucz, Dušan Furucz, Pavol Bukovác a Šimon Mižúr. Vedúcim trénerom slovenskej reprezentácie v presnej orientácii sa stal Janko Furucz.

 • Súťaže v orientačnom behu:

V dlhodobej súťaži v slovenskom rebríčku družstiev skončil FARMACEUT na 4. mieste za víťaznými ATU Košice, na druhom mieste skončil Sokol Pezinok a na treťom mieste Slávia Žilina. V pohári predsedu SZOŠ skončilo naše družstvo mládežníkov na vynikajúcom 2. mieste za Sokolom Pezinok a treťom mieste skončili bežci SKS Bratislava.

Na stupne víťazov Majstrovstiev Slovenska sa v uplynulom roku postavili títo naši pretekári:

2.6.2018 MSR – krátka trať – Kysak

M14: 2. miesto Filip Bukovác,
3.mesto Tomáš Kasza
W14: 3. miesto Rebecca Herna
W18: 3. miesto Tereza Pružincová
W35: 2. miesto Alena Bukovácová
W45: 1. miesto Hana Šmelíková

3.6.2018 MSR – štafety – Kysak
M14: 2. miesto Filip Bukovác, Tomáš Kasza
W18: 2. miesto Tereza Pružincová, Rebecca Herna, Michaela Patassiová
W105: 1. miesto Hana Šmelíková, Kristína Komanová, Alena Bukovácová

16.6.2018 MSR – šprint – Šamorín
M14: 3. miesto Filip Bukovác
M21: 1. miesto Paľo Bukovác
M40: 2. miesto Martin Borský
W18: 2. miesto Tereza Pružincová
W45: 1. miesto Hana Šmelíková

16.9.2018 MSR – dlhá trať – Kladky
M14: 1. miesto Filip Bukovác
M21: 2. miesto Paľo Bukovác
W14: 1. miesto Rebecca Herna
W35: 3. miesto Alena Bukovácová
W40: 3. miesto Kristína Komanová

21.9.2018 MSR – nočný
M35: 2. miesto Peter Bohuš
M40: 2. miesto Dušan Hrnčiar
W40: 1. miesto Alena Bukovácová
3.miesto Kristína Komanová
W45: 1. miesto Hana Šmelíková

23.9.2018 MSR – šprintové štafety – Nové Mesto nad Váhom
MW35: 2. miesto Hana Šmelíková, Peter Glončák
MW55: 3. miesto Jana Mižúrová, László Prill

Celkovo sme získali v súťažiach orientačného behu 8 zlatých, 10 strieborných a 8 bronzových medailí.

V Slovenskom rebríčku jednotlivcov vo svojich kategóriách obsadili stupne víťazov:

 • 1.miesto Filip Bukovác M14, Martin Borský M40, Hana Šmelíková W45
 • 2.miesto Lea Kotuliaková W12
 • 3.miesto Rebecca Herna W14, Alena Bukovácová W35, Karol Paluska M12, Paľo Bukovác M21

Veľký počet našich členov sa zúčastňovalo pretekov oblastného rebríčka ZO – Sanasport cupu. Tieto preteky sú vhodné hlavne pre našich rekreačných bežcov. V tomto rebríčku sme mali dvoch víťazov: v kategórii M40 Martin Borský a v kategórii W14 Rebecca Herna.

Do CTM (Centra talentovanej mládeže) pre rok 2019 boli zaradení Filip Bukovác a Rebecca Herna.

Nominačné preteky na školské Majstrovstvá sveta 2019 Estónsko
V školských dresoch Gymnázia Grösslingova (ale orienťáckym pôvodom všetci členovia FBA) sa nominovali žiaci z 1. miesta v zložení: Filip Bukovác, Viktor Kotuliak, Tomáš Kasza, Jakub Berčík a Adam Gramblička.

Organizačná činnosť:

 • Preteky:

Najdôležitejšou úlohou pre tento rok bolo úspešné zorganizovanie Majstrovstiev Európy v presnej orientácii na prelome apríla a mája. V konečnom hodnotení z pohľadu funkcionárov IOF dopadli veľmi dobre.

Tradične sme pripravili školské obvodné kolá v orientačnom behu a prispeli sme k organizácii školských Majstrovstiev Bratislavského kraja.

Na jeseň sme usporiadali oblastné preteky šprintových štafiet Dunajská buzola.

 • Tréningová príprava:

Veľké úsilie sa venuje príprave mládeže. Už po štvrtý krát sme usporiadali veľmi úspešnú akciu O-camp. Účasť bola otvorená aj pre deti a trénujúcich dospelých z celého Slovenska, celková účasť sa vyšplhala na  81. Veľká vďaka patrí  hlavne Alene a Marošovi Bukovácovcom, ktorí pripravili počas prázdninového týždňa pre všetkých účastníkov 12 mapových tréningov v lokalite Milovy na Morave. Celoročná tréningová činnosť prebiehala pravidelne 3-4 krát v pracovnom týždni a počas víkendov sme sa zúčastňovali pretekov na Slovensku a v zahraničí. Sme veľmi radi, že k trénerskej dvojici Alena a Maroš Bukovác sa pripojil aj Marek Koman, ktorý zastrešuje silovú prípravu detí. Pre členov klubu sme zorganizovali 6 víkendových sústredení zameraných na mapovú prípravu a popri viacerých víkendových výjazdoch na preteky sme aj trénovali.

Funkcionárska činnosť:

V rámci SZOŠ zastávali naši členovia významné pozície:

 • podpredseda a hospodár SZOŠ: Ján Mižúr
 • predseda Disciplinárnej komisie SZOŠ: Dušan Hrnčiar
 • tréner akademickej reprezentácie SR v OB: Ján Mižúr
 • tréner reprezentácie presnej orientácie: Ján Furucz

Ján Mižúr sa v minulom roku stal hlavným kontrolórom Slovenského olympijského výboru, ktorý sa dňa 7.12.2018 stal strešnou organizáciou slovenského športu s názvom Slovenský olympijský a športový výbor.

spracovali: Hanka Šmelíková, Alena Bukovácová, Ján Mižúr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *