Monthly Archives: november 2022

23nov/22

Z detičiek máme už skoro juniorov

Pred desiatimi rokmi sme sa vydali na dlhú púť, o ktorej sme nevedeli ako bude pokračovať, dokedy bude trvať a aké prekážky budeme musieť prekonať.

Prešlo desať rokov, trénerská dvojica Maroš a Alena pripravili ozaj veľa tréningov, množstvo kontrol a staviteľských chytákov a môžeme povedať, že to stálo za to.

Z množstva detí, s ktorými sme začínali, ktoré sa k nám v priebehu tých desiatich rokov pridali a ktoré sa OB prestali venovať sa dvaja najšikovnejší junáci Filip Bukovác a Tomáš Kasza ešte dorasteneckom veku (16-17 roční) prebojovali na Juniorské majstrovstvá sveta (kategória 19-20 roční).

A keďže v poslednom čase je celý svet „hore nohami“, už nás takmer ani neprekvapila správa v júli v deň odletu, že „JWOC sú zrušené“. V Portugalsku boli extrémne teploty a hrozné lesné požiare, miestna vláda zakázala v plánovaný týždeň pretekov vstup do lesa.

Nakoniec sa v júli bežali len šprintové disciplíny a lesná časť sa presunula na neskorú jeseň, keď sa ochladí…

Aké to bolo som sa popýtala Filipa…   

  • Filip, keby si mal porovnať svoje pocity, keď si stál na svojom prvom juniorskom štarte (šprint) v júli a pár dní dozadu na štarte middle, bol tam „iný“ Filip ako v júli?

Veril som si viac, ale tým, že som predtým nikdy v portugalských lesných terénoch netrénoval (pred JWOC sme mali iba jediný tréningový deň v lese) som mal pocit takmer rovnaký…aj keď v novembri to bolo len kvôli terénu, pred ktorým som mal rešpekt.

  • Ako sa Ti páčili / nepáčili exotické terény Portugalska z pohľadu milovníka prírody a O-bežca?

Sú veľmi zaujímavé a špecifické, pre orienťáka zo SR to tým pádom bola nesmierne ťažká orientácia.

  • Chcel by si si tam ísť ešte niekedy zabehať (napr. na 5-dňové…)?

Určite áno, aj keď beh v tŕnistých krovinách a na mokrých šmýkajúcich sa skalách neboli veľmi príjemné (smiech…)

  • Filip, aké to bolo súťažiť v kráľovskej disciplíne  – na  klasickej trati – s 20-ročnými mužmi o dve hlavy vyššími a 20kg ťažšími?

Bolo to náročné, ale veril som si, že klasiku zvládnem odbehnúť celú (pre čitateľa: normálne je klasická trať v M18 približne 7-8km, na JWOC bola  10,8km) a ako moja trénerka hovorí „so cťou“.

  • Mali ste špeciálnu prípravu počas jesene alebo ste to brali ako výlet (=uvidíme ako to bude, veď tam ideme na skusy)…?

Smiech…to nepoznáte Alenku… Áno, úlohou bolo poriadne sa „vypretekať“ na všetkých klasických tratiach na väčších pretekoch široko-ďaleko, byť pripravený na mierku 1:15 000 a získať pocit sebadôvery. Z kondičného hľadiska nám trénerka pripravila „masaker“ v podobe nezvyčajných veľmi intenzívnych a náročných mikrocyklov. Nakoniec (aj keď nebolo mi niekedy všetko jedno) sme to celé zvládli aj s tanečnými tréningami v rámci prípravy na Venčekovú slávnosť.

  • Na ktorej z troch disciplín (middle, lesné štafety a long) si sa najviac bavil  a v ktorej si podľa teba (nie podľa výsledkov) podal najlepší výkon?

Najviac ma bavila klasika – to bolo ozaj krásne, ale najlepšie som bežal na štafetách.

  • Bol to „krst ohňom“ – takí mladí a v tak náročných terénoch, čo očakávaš od najbližšej sezóny?

Kto ste nás sledovali, tak ste videli, že každá sekunda je jedno miesto – nielen na šprinte, ale aj v lese na 11km trati. Mnohí mi vraveli, že to tak bude už vopred, ale ja som to dáko len tak počúval… To pochopíte, až keď ste tam a pozeráte na vlastné výsledky na obrovskom monitore. Takže som určite vďačný všetkým, ktorí mi túto šancu ponúkli a pomohli ju zrealizovať. A preto si myslím, že ak sa mi podarí nominovať do Rumunska na JWOC, bude to tam veľmi ťažké. Bude treba „šľapať“ naplno od začiatku do konca a v tých kopcoch bežať na maximum celý čas. Chcem popracovať na mape aj kondičke. Psychika bude na prvom mieste – mať v hlave, že ten výkon má byť na 110%.

  • To, že u nás doma už jedna strieborná medaila z JWOC a práve z Rumunska visí (Marošova) je pre teba motivácia alebo „nočná mora“?

Jasné, že motivácia !

  • Máš nejaký odkaz pre tých, ktorí by niekedy chceli štartovať na JWOC?

Musíte byť namakaní viac, než si dnes viete predstaviť…a v každom tréningu, keď sa vám nechce bežať rýchlejšie si začnite rátať sekundy a teda miesta, ktoré práve strácate…

  • Ďakujem za rozhovor a želám veľa zdravia do ďalších tréningov…