čo bolo a čo bude

Tak ako každú zimu, aj tento rok sa blíži čarovná chvíľa, keď môžeme povedať, čo sme počas uplynulých 12 mesiacov spravili super, čo môžeme zlepšiť a hlavne čo chceme robiť ďalej.

V skratke to zhrniem takto: Bolo to výborné a bolo to dosť…

A v detailoch?

Ako klub sme prekročili magickú stovku členov, čo doteraz nebolo nikdy v histórii nášho klubu (pamätníci, ak sa mýlim, prosím opravte ma). Nie je celkom ľahké dať organizačne dokopy takú skupinku. Administratíve (udržiavanie správnych údajov registrovaných a novoregistrovaných + prihlasovanie na preteky) sa tejto neľahkej úlohe počas celého roku venovali hlavne Jano a Peťo Mižúrovci, cez FBA stránku Braňo Kendra.

Zorganizovali sme 3 preteky oblastného rebríčka + školské preteky + 5 pretekov v presnej orientácii. Jedno kolo OR sme zrušili kvôli nepriazni počasia.
Opäť sme boli hlavní organizátori letného týždenného O-campu s účasťou 80 pretekárov. Deti mali možnosť zúčastniť sa na štyroch 2-3 dňových mapových sústredeniach.

Získali sme 5 zlatých, 5 strieborných a 10 bronzových medailí v klasickom OB a LOB. Výsledky pretekov v Presnej orientácii nájdete tu. Najviac bodovali Hanka ŠmelíkováPalčo Bukovác. Nesporne za talent roka môžeme vyhlásiť Terezu Pružincovú, ktorá pod vedením Hanky raketovo nastúpila a miešala karty vo W18 celý rok. V kategórii, kde ostatné dievčatá behajú od malička zisk dvoch medailí môže znamenať začiatok peknej peknej kariéry.

Deti-ktoré ešte nemajú majstrovské kategórie-vytvorili početnú skupina približne 18 členov, ktorá pravidelne 3-4 x do týždňa trénuje. Od septembra formujeme skupinu malých detí do 8 rokov a pravidelne sa stretávame 1x v týždni.

A čo nás čaká v roku 2018? To závisí od každého z nás. Viacerým sa ponúkajú možnosti reprezentovať SR v klasickom OB aj v Presnej orientácii. Niekto chce len zažiť kopec zábavy a niekto rád chodí do lesa. Všetkých nás ale spája oranžovo-biely lampión, tak nech sa nám všetkým v roku 2018 v zdraví darí a zlaté medaily nech sú toho dôkazom !

04dec/17

Čertovsky dobré preteky

Tak ako každý rok prichádza zima, aj my prichádzame každý rok na Mikulášske preteky usporadúvané športovým klubom Vazka Bratislava. Vazkári každým rokom posúvajú kvalitu pretekov pre skúsených O-bežcov, my každým rokom prihlasujeme viac pretekárov-za FBA bolo riadne prihlásených 70 !!! A o tom, že poriadne trénujeme bolo vidieť vo výsledkoch. V nesúťažných kategóriách RD sme mali spústu drobizgu, niektorí sa najprv Čerta trošku báli, ale Mikuláš s balíčkom na konci pretekov všetko vyriešil. V M12 chalani nikomu nič nedarovali a ukázali „kto hrá prvé husle“, dievčatá sa tiež nedali zahanbiť a tak FBA bundy svietili na bedni vo W12 aj W16.
Darmo, kto trénuje, ten víťazí…
A čo ďalej? Počas zimy trénovať, posilovať, učiť sa… a v januári hurá na prvé kolá Novoročnej zimnej ligy !

20nov/17

Kde nám Marek varí, tam sa dobre darí.

Presne po roku sme sa opäť vrátili na sústredenie do Vracova. Kto tam nebol, prišiel o veľa. Všetko sa začalo vo štvrtok večer nočákom. A potom každý deň boli dva zaujímavé tréningy. Okruhy, kvetinka, klasika, scorelauf, azimuty, 1.úseky. O roznos sa postarala skvelá partička roznášačov Maroš, Palčo a naši hostia Kubko a Maťko. „Krabičkový servis“ a výbornú náladu na štarte a v cieli dodal Laco (podľa vyjadrenia našej zahraničnej účastníčky Adélky, veľmi sympatický usmievavý bradatý pán v cieli). Každý deň sa na štart postavila kopa našich malkáčov. Maličkých drobčekov bolo asi 6. Sotva ich vidno od zeme, ale už vedia čo je mapa, čo je v nej nakreslené a vedia si ju aj správne zorientovať. Väčší žiaci sa potrápili na ťažších tratiach. Aby sa veľa naučili a vychytali sa všetky začiatočnícke chyby bežali poza nich „tiene“, ktoré kontrolovali každý ich krok. V teple našeho dočasného domova, ktorým bol Dom detí a mládeže vo Vracove, počas oddychu nasledovali rozbory postupov a taktická príprava s Alenou a Marošom. Určite veľmi motivačná a poučná bola beseda s naším najúspešnejším slovenským dorastencom, zlatým medailistom z Majstrovstiev Európy Jakubom Dekrétom. Decká boli skvelé, lebo mimo tréningov ich vlastne vôbec nebolo vidieť. Voľný čas trávili v herni plnej hraničiek, ktorá im zároveň bola aj spálňou. Nuž a úplne najväčšia pochvala asi patrí Marekovi, ktorý sa úžasne, staral o prázdne brušká hladošov. Jedla bolo veľa, na nič sa nečakalo, každému chutilo a pochvaľovali si aj najväčší jedáci.

12nov/17

Jesenný Sporko – Majstrovstvá Západnej oblasti SZOŠ – dlhá trať

V nedeľu 5.11.2017 sa bežala klasika vo Svätom Jure. Počasie sa vydarilo, v lese bolo pekne, pod nohami šuchotalo popadané jesenné lístie, do kopcov funeli pretekári, v kameničkách občas zaplakali naše členky a v cieli (vlastne na zhromaždisku) čakali chutné koláče. Sladké pochúťky, ako aj celé preteky zabezpečili Kobráci.

Z našich najmladších pretekárov pekne zabehla Lea Kotuliaková, ktorá obsadila 4. miesto v kategórii W-10. Vo W-12 s minútovou stratou si pre 2. miesto dobehla Rebecca Herna. Terezka Kendrová skončila na 5.mieste. V kategórii W-16 zvíťazila Miška Patassiová, tak isto ako Terezka Pružincová v starších dorastenkách W-18.

Dospeláci sa tiež ukázali na popredných miestach. V kategórii M55- skončil Jano Mižúr na 1. mieste a v hlavnej mužskej kategórii si pre 1. miesto dobehol Palo Bukovac

Jesenný Sporko Palo

a na 3. priečke sa umiestnil Peťo Mižúr.Jesenný Sporko Peťo

23okt/17

Hríbové sústredenie

Chceli sme využiť posledné avizované dni babieho leta na poriadne mapové tréningy, keď nám nebudú mrznúť prsty a tak sme sa vydali na blízky sever- do obce Benešov pri Blansku. Posledný domček priamo pri vstupe do rozprávkového lesa prekresleného od orienťáckej mapy sa stal domovom na dve noci pre 12 O-bežcov a naše dve staré mamy, ktoré sme vzali na jesenný výlet so sebou.

Predpoklad lesa plného suchohríbov sa zmenil na realitu a bolo treba dávať dobrý pozor, aby sme počas behu na suchohríbik či dubáčik nešľapli.

No ale na našu tému: trénujúci nabehali počas 4 tréningov 54 ks v tréningu + každý niečo ešte aj po ukončení tréningu pozbieral. Sústredenie bolo zamerané na dôkladné nastavovanie azimutov (popr. ktorí neboli takí zbehlí aj samotný nácvik nastavovania kolečka). Najskúsenejší mali dva tréningy sťažené mapou bez ciest.

Ako tréneri sme veľmi spokojní, tréningy splnili svoj účel, každý sa zlepšil a ostáva len veriť, že získané skúsenosti ešte vylepšia počas zimy a  na jar premenia na popredné pozície vo výsledkových listinách.