All posts by Hana Šmelíková

03aug/23

Slovenská presná orientácia na predných priečkach na svete!

Dokazovali to naši slovenskí reprezentanti na Majstrovstvách sveta v presnej orientácii (WTOC), ktoré sa konali začiatkom júla v susednej Českej republike v Zákupoch. V každej disciplíne sa niekto z našich umiestnil v TOP 10! Navyše – keď sa povie „naši“, tak to boli naozaj 100% „NAŠI“. Všetci členovia reprezentačného tímu boli naši FBA –áci! Dušan Furucz, Jonatán Furucz, Šimon Mižúr, Pavol Bukovac.

Po vlaňajších úspechoch na WTOC v Poľsku, kedy si naša štafeta vybojovala bronz a Janko Furucz individuálne zlato, bolo samozrejmé pomýšľať na popredné priečky aj v tomto roku. Zloženie tímu bolo takmer totožné. Iba Janko a Dušan sa vymenili na poste IOF advisora. Skalnaté české terény boli mimoriadne náročné. Niekde boli vysoké pieskovcové bralá a kontroly boli umiestnené mimoriadne vysoko, inde bolo obrovské množstvo veľkých, menších, malých, nakopených balvanov, akoby rozsypaných po lese a kontroly roztrúsené medzi nimi. Na popisoch bol samý šuter a zráz. Azda iba jedna kontrola bola v jame :-).

Preteky sa začali presnou orientáciou, pozostávajúcou z dvoch kôl. Výsledky z dvoch dní súťaženia sa sčítavali. Slovenskému tímu sa podaril veľký úspech, keď Pavol Bukovac obsadil konečné 8. miesto v konkurencii viac ako 100 pretekárov, keď od 4. miesta ho delili len sekundy. Konečné 43. miesto obsadil Dušan Furucz, Jonatán Furucz bol 67. a Šimon MIžúr 85.

Ďalší deň chalani siahali na medailu v disciplíne štafiet  Nebyť technickej chyby, mohli mať bronzovú medailu. Napriek tomu získali úžasné 4. miesto a užili si poctu na veľkom pódiu. Štafeta išla v zložení Šimon Mižúr, Pavol Bukovac a Dušan Furucz..

V poslednej disciplíne TempO obrovský individuálny úspech dosiahol Šimon Mižúr. Napriek tomu, že od vypadnutia v kvalifikácii ho delili len 4 sekundy, vo finále podal výborný výkon a od začiatku sa pohyboval na popredných miestach. Šimon sa umiestnil na skvelom 5. mieste, pričom od bronzovej medaily ho delilo iba zanedbateľných 10.5 sekúnd. Do finále sa dostal ešte Dušan Furucz, ktorý obsadil konečné 27. miesto.

28okt/21

Slovak TrailO Weekend 2021 / Slovenský TrailOvý víkend 2021

23.-24.10.2021 sme usporiadali preteky WRE v presnej orientácii. Celá organizácia pretekov bola na pleciach a pod velením Jana Furucza a Dušana Furucza. Že sú v tomto športe majstrami svetového významu nie len ako pretekári, ale aj ako stavitelia tratí je už asi dostatočne známe v celej Európe. Asi práve preto sa na našich pretekoch zišla takmer stovka pretekárov zo 14-tich krajín, čím sme sa stali usporiadateľmi najviac obsadených pretekov WRE v Európe v roku 2021.

Počas dvoch dní prebehli súťaže v troch disciplínach. TempO, PreO sprint a PreO. V záverečnom celkovom hodnotení, ktoré bolo dané súčtom výsledkov za všetky tri disciplíny sa v kategórii juniorov umiestnil Jonatán Furucz na skvelom 5.mieste a vo veľmi silnej konkurencii v kategórii dospelých (OPEN) obsadil Pavol Bukovac výborné 13.miesto. Šimon Mižúr skončil na 38. mieste.

Neodmysliteľnou súčasťou týchto pretekov bola aj kategória Para. . Športovci v tejto kategórii sú vždy zdrojom obrovskej inšpirácie a motivácie.

Viac informácii o pretekoch, vrátane výsledkov, máp, riešení a fotografií nájdete na http://www.etoc2018.sk/slovaktrailoweekend2021/

10okt/20

Krátka rebríčková sezóna 2020

Maďarsko – Mátraalmás

         Na konci prázdnin sme sa konečne dočkali prvých rebríčkových pretekov tejto sezóny. Odskočili sme si na ne kúsok za hranice – do Maďarska neďaleko Salgotarianu. Les bol veľmi podobný našim Malokarpatským lesom, takže mnohí sa v ňom cítili ako doma a vybehli si kvalitné body do SRJ. Vzhľadom na proti- covidové opatrenia, ktoré obmedzovali zhromažďovanie ľudí, sme sa takmer vôbec navzájom nevideli a ani sme o sebe veľmi nevedeli. Scénar každej posádky bol veľmi jednoduchý. Vystúpiť z auta, vybehnúť na trať, dobehnúť, nastúpiť do auta, odchod. Vyhlásenie výsledkov nebolo, výsledky boli iba na webe. A tu za povšimnutie stoja veľmi dobré výkony našich 16-károv. Darilo sa hlavne Tomášovi, Rebecce a Terezke (aj keď je iba 14). Nakoľko sa tu zároveň konali aj nominačné preteky na dorastenecký Európsky šampionát, snaha našich mladých pretekárov sa pretavila do istej „miestenky“ na toto podujatie. (Bohužiaľ pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu boli nakoniec Majstrovstvá Európy zrušené.)Na najvyšších pozíciách sa ďalej objavil Palo M21E, Jano M65, Hana W45.

Košice

Prvý septembrový víkend sme nabrali smer východ. Košické sídlisko Dargovských hrdinov sa stalo dejiskom Majstrovstiev Slovenska v šprinte a v šprintových štafetách. Do priľahlého lesa sa ešte pomestil aj jeden middle do SRJ.

S rúškom na nose si na bedňu vyskočili: Terezka – W14 – 1. miesto, Alena W35 –  2. miesto, Jano – M65 -2.miesto, Dušan H. – M40 – 3.miesto a v M21E Palo – 1. miesto

V štafetách skvelo bojovala naša štafeta dorastencov v zložení Filip, Terezka, Tomáš. Dobehli si pre bronzové medaile.

Lučenec

O necelé dva týždne neskôr – v piatok – opäť ideme takmer tou istou cestou a zastavujeme v Lučenci. Večer sú na programe Majstrovstvá Slovenska v nočnom OB. Po dobehnutí do cieľa sa pocity z trate veľmi rôznia. Niektoré kontroly „boli na náhodu“. Niekomu sa na ne podarilo „padnúť“ v pohode a niektorí stratili hodne času prečesávaním lesa v okolí kontroly. Sobotňajšia klasika a nedeľná krátka trať dojem z celých pretekov napravila. Krásne počasie doladilo výbornú atmosféru pretekov.

Medailisti z NOB:

M16 Filip 1.m,W16 Rebecca 2.m , M40 Martin 1.m, Dušan 2.m, W40 Hana 1.m, Kristínka 2.m

CESOM

V netradičnom jesennom termíne sa uskutočnili preteky v Šaštíne na Gazárke. Na jar to nešlo, tak ich presunuli na koniec septembra.

Terény Záhoria máme toť za rohom, beháme tam viac než dosť, takže nikoho asi nič neprekvapilo. Najhlavnejšie kategórie mali spestrenú nedeľňajšiu klasiku hromadným štartom. V mužskej elite na prvých troch miestach prebiehal mimoriadne vyrovnaný kontaktný súboj až do cieľa. S náskokom 1 sekundy vyhral Palo. V ďalších kategóriách na tratiach so štandardným intervalovým štartom to na plné bomby rozbalili a tradične dobré výkony podali všetci, ktorí stále poctivo trénovali.

Každoročne tieto preteky otvárali rebríčkovú sezónu. Tento rok ju pre zmenu ukončili. Bohužiaľ, kvôli covidovej pandémii sa všetky nasledujúce preteky museli zrušiť.

Dúfajme, že táto krátka sezóna sa navždy stane iba históriou a budeme na ňu už len spomínať.

 

 

 

 

04okt/19

Majstrovský víkend a Jelení paroh

Piatok večer – Majstrovstvá Slovenska v nočnom OB, sobota – Majstrovstvá Slovenska štafiet, nedeľa – preteky SRJ na klasickej trati o Jelení paroh. Všetky tri preteky sme mali na dosah ruky v našich Malokarpatských lesoch nad Borinkou a na Kamzíku. Napriek tomu, že charakter terénu bol dôverne známy, nič nebolo zadarmo. Nočák tradične preveril odvahu. Málo kto sa odváži ísť v noci do lesa. Preveril aj technické vybavenie. Bez dobrého svetla sa veru nedá ďaleko dobehnúť. Magde vypol jeden zdroj svetla cestou na štart, druhý zdroj 2 sekundy po štarte. Nasledoval výbuch smiechu a veľké pobavenie ostatných pretekárov. S tretím náhradnýn svetlom došla na 2. kontrolu. Odtiaľ prišla do cieľa svietiac si do mapy hodinkami. Nuž ale orienťák nie je len o víťazstvách, ale aj o zážitkoch. A my všetci ostatní, ktorým svetlo vydržalo môžeme len závidieť zážitok, na ktorý sa nezabúda. Počas nočnej majstrovskej noci zahviezdili na 1. miestach Iva Kavánková v ženskej elite, Kristínka Komanová vo W40 a Dušan Hrnčiar v M40. Striebornú medailu si vybojovala Rebecca Herna vo W16 a Roman Zbranek v mužskej elite.

Daždivá sobota patrila najkrajšej disciplíne – štafetám. Pretekár nebojuje len za seba, ale za všetkých členov štafety. Perfektná atmosféra, povzbudzovanie sa navzájom, proste – patríme k sebe a každý to musí vidieť. O naše FBA-ácke pomaľovanie sa starala Alena.

…bojovalo sa o každé miesto. Do posledných síl. Každý nechal na trati všetko, čo mohol. Kristínka potvrdila, že už nie je OB-nováčik a stabilným výkonom prispela k 2. miestu ženskej veteránskej štafety v zložení Hana, Kristínka, Alena.

Po dlhých rokoch sa zišli 3 naše dievčatá do štafety hlavnej ženskej kategórie a bolo z toho pekné 3. miesto!

Chlapci veteráni v kategórii M105 obsadili 3. miesto, malí chlapci – žiaci (Tomáš a Filip) obsadili 2. miesta a dievčatá W14 (Terezka a Rebecca) vyhrali.

Nedeľná klasika bola dlhááá, kopcovitá. Náročná a pekná. Vyžiadala si veľa energie.

A že naši chlapi nie sú žiadne bábovky a do kopcov im to ťahá dobre, dokázali na 100%. V mužskej elite obsadili prvé tri miesta v poradí Roman Zbranek, Maroš Bukovác, Peter Glončák. Malí chlapci sa tiež pochlapili – Filip vyhral, Tomáš bol 3.

Naši najskúsenejší veteráni sa tiež umiestnili na popredných miestach M55 – 3.miesto L.Prill, M60 – 2.m J. Mižúr, M65 – 3.m V.Mikluš, M70 – 2.m. J. Nebeský.

Ďalšie pódiové umiestnenia pridali dievčatá. Iva Kavánková skončila na 2. mieste W21E, Rebecca na 1. mieste a Terezka na 3. mieste vo W14, Alena 2.miesto a  Katka Sýkorová 3.m. vo W35, Hana  1.miesto a Jelka 2. miesto vo W45,

V celkovom súčte výsledkov z pretekov jednotlivcov (NOB + klasika) sa v elitných kategóriách najviac darilo našim pretekárom Romanovi Zbrankovi a Ive Kavánkovej. Za celkové víťazstvo získali putovné ceny Jelení paroh – Roman a Kravský roh – Iva.

Ďalšie fotky od Mareka si môžete kukať tu.https://photos.app.goo.gl/tUH38P7YaoYQEvuo7

 

21máj/19

Robili sme prvý KnockOut šprint na Slovensku. (autor článku: Peťa Kotuliaková)

Nový formát, ktorý Slovensko ešte nemalo príležitosť vyskúšať, priniesol Farmaceut 8. mája vrámci série pretekov oblastného rebríčka. Knock-out je založený na viacerých vyraďovacích šprintových pretekoch. Cieľom je, v každom kole vyradiť  niekoľko pretekárov tak, aby vo finále A o prvé priečky bojovalo iba 6 pretekárov. Tí, ktorí vypadli sa museli uspokojiť s finále B, resp. finále C, kde bojovali o tie zadnejšie priečky. Dôležité bolo udržať pretekársku pozornosť a rozložiť si sily pre atraktívne behy na takmer celý deň.

U nás to teda „spískala“ Hanka Šmelíková, ako riaditeľka pretekov. My ostatní pomáhači sme sa trocha zdesili toho, že v rámci jedného dňa nás čaká príprava v podstate troch pretekov a teda fakt to bude trvať celý deň. Najviac si to odmakali chalani, ktorí pripravovali preteky s Hankou dlho dopredu, teda Glonki, Palo Bukovac a Laco Kasza ako IT guru.

Dopadlo to veľmi dobre. Máme víťazov jednotlivých kategórií, všetci sa tešili, že to bolo zaujímavé a nové. Finálny šprint hore po schodoch otestoval zimnú prípravu a silu stehien každého zúčastneného. Bolo úžasné počasie, jeden deň spomedzi množstva daždivých, kedy bolo naozaj pekne.

Novinkou na našich pretekoch bolo tiež občerstvenie, veľa zúčastnených naozaj ocenilo možnosť kúpiť si niečo sladké či slané pod zub. Bufet u Kristínky by teda mal pokračovať aj nabudúce :).

Záverečné pikošky:

  • Odteraz vieme, že Líščie údolie je v podstate konečník, vysvetlila nám to jedna pani, ktorá nás tam poslala behať (najprv tam, potom tam 🙂 )
  • Obyvatelia okolitých domov nás ale pochválili, že oslavujeme koniec fašizmu vešaním fáboriek 🙂

Oslovili sme náhodne troch pretekárov z rôznych kategórií, čo na knock-out hovoria: 

Čo sa ti najviac páčilo?

Peťko, M10: „Neviem. Bola tam jedna kontrola, ktorú som nevedel nájsť, tak som potom išiel za ostatnými.“

Lea, W16: „Páčilo sa mi, že to bolo iné ako normálne preteky. Prekvapilo ma, že aj mestské šprinty môžu byť ťažké.“

Viktor, M16: „Dobrá atmosféra, ako sa ľudia povzbudzovali, bolo to fajn. Bolo to zaujímavejšie ako bežné šprinty.“

Čo sa ti nepáčilo?

Lea: „Že som pokazila jednu kontrolu. To ma stálo umiestnenie.“

Viktor: „Že som o dve sekundy nepostúpil do finále A.“

Fotky od Mareka:

13aug/18

Striebro a zlato z Majstrovstiev sveta v presnej orientácii!!!

Začiatok augusta 2018. U nás doma obrovské horúčavy, kto mohol – ušiel z mesta  schladiť sa k vode, alebo na hory. Verím tomu, že väčšina z nás nech už bola kdekoľvek, v tomto období veľmi intenzívne hľadela aj do svojich počítačov, alebo do mobilov a držala palce našim chalanom. A oplatilo sa sledovať a v duchu hypnotizovať výsledky, lebo boli skvelé!!!

Takže veľmi stručne.

4.-11.8.2018  Lotyšsko – Daugavpils svetový šampionát WTOC 2018. Traja zo štyroch reprezentantov SR sú naši Farmaceuti: Janko Furucz, Dušan Furucz, Palo Bukovac. Prvou disciplínou bolo v pondelok TempO, kde z kvalifikácie v ktorej štartovalo 80 účastníkov sa medzi 36 najlepších finalistov prebojovali všetci naši reprezentanti. V popoludňajšom finále je z výsledkov zrejmé, že rozhodovala každá sekunda. Palo obsadil 18.priečku, Dušan 8. a Janko potvrdil svoje svetové kvality a vlaňajší bronz vylepšil na striebro.

  

V ďalšej disciplíne PreO štartovali Dušan a Janko. O medajle sa bojovalo dva dni. Dušan obsadil 37.priečku v strede výsledkovej listiny a na najvyššiu priečku sa svojimi presnými a rýchlymi odpoveďami prebojoval Janko.

K výborným výsledkom gratulujeme a tešíme sa, že medzi 18 timi najlepšími, najpresnejšími a najrýchlejšími mapármi na svete sú traja naši z FBA 🙂

 

25jún/18

Šprintové dobrodružstvá v Šamoríne.

Posledný jarný víkend sme mali možnosť zažiť trochu netradičné dvojkolo MSR a SRJ v Šamoríne. Usporiadateľmi boli orienťáci z KOBRy. Obidva dni sa behalo na šprintových mapách a bez lesa. Už pokyny a dĺžky tratí zverejnené pred pretekmi vyvolávali diskusie a dohady. Po pretekoch sa diskusie ešte viac obohatili o zážitky a dojmy z tratí, ktoré v mnohých prípadoch nevyzneli chvályhodne. Na sobotňajších Majstrovstvách Slovenska v šprinte mali niektoré veteránske kategórie príliš jednoduché trate, kontroly viditeľné z veľkej vzdialenosti a tak si tí najskúsenejší neprišli na svoje, ale museli zaspomínať na svoje detské časy a na jednoduchej trati iba čo najrýchlejšie bežať. Iné kategórie zase vysoko prevyšovali svojimi dĺžkami parametre pre šprit. Značne to ubralo na pozitívom šprintovom zážitku. Ostáva len konštatovať, že sme pretekali všetci za rovnakých podmienok a teda bez zbytočných predsudkov sa bolo treba zahryznúť do trate a zdolať ju takú aká bola po všetkých kontrolách až do cieľa a zabojovať o čo najlepšie umiestnenia. V konečnom dôsledku aj tak sa medaile dostali len tým, ktorí boli najlepšie pripravení. Veľmi pekné umiestnenia, aj keď mimo stupňa víťazov,ale v bohato obsadených kategóriách dosiahli Tristan, Rebecca, Miša-6.miesta, Tomi -5.miesto, Karol – 4.m. Filip si za svoj výkon odniesol bronzovú medailu v M14 a Tereza  striebornú vo W18.

.

O ďalšie umiestnenia na stupňoch víťazov sa zaslúžili veteráni. Striebro získala Katka Daříčková vo W60 a Martin Borský v M40.

.. a zlato za 1.miesto Hana vo W45 a Palo M21

V nedeľu za veľkej horúčavy prebehli preteky na krátkej trati. V netradičnom teréne na šprintovej mape sme preliezali prekonateľné ploty jazdeckého areálu a do ďaleka obiehali tie neprekonateľné. Bol to vlastne strašne dlhý šprint. A ako sme si s ním poradili, o tom hovoria výsledky:

Filip bral opäť 3.miesto v M14 a Maťo Borský v M40.

S druhými miestami sa roztrhlo vrece a ušli sa Leuške vo W12,Tereze vo W18, Hane vo W45, Katke D. vo W60 a Palovi v M21E

Miša zvíťazila vo W16, Katka Sýkorová vo W35 a dedo Nebeský v M70.

(Použité fotografie sú od Martina Jonáša)