Všetky príspevky používateľa Hana Šmelíková

04okt/19

Majstrovský víkend a Jelení paroh

Piatok večer – Majstrovstvá Slovenska v nočnom OB, sobota – Majstrovstvá Slovenska štafiet, nedeľa – preteky SRJ na klasickej trati o Jelení paroh. Všetky tri preteky sme mali na dosah ruky v našich Malokarpatských lesoch nad Borinkou a na Kamzíku. Napriek tomu, že charakter terénu bol dôverne známy, nič nebolo zadarmo. Nočák tradične preveril odvahu. Málo kto sa odváži ísť v noci do lesa. Preveril aj technické vybavenie. Bez dobrého svetla sa veru nedá ďaleko dobehnúť. Magde vypol jeden zdroj svetla cestou na štart, druhý zdroj 2 sekundy po štarte. Nasledoval výbuch smiechu a veľké pobavenie ostatných pretekárov. S tretím náhradnýn svetlom došla na 2. kontrolu. Odtiaľ prišla do cieľa svietiac si do mapy hodinkami. Nuž ale orienťák nie je len o víťazstvách, ale aj o zážitkoch. A my všetci ostatní, ktorým svetlo vydržalo môžeme len závidieť zážitok, na ktorý sa nezabúda. Počas nočnej majstrovskej noci zahviezdili na 1. miestach Iva Kavánková v ženskej elite, Kristínka Komanová vo W40 a Dušan Hrnčiar v M40. Striebornú medailu si vybojovala Rebecca Herna vo W16 a Roman Zbranek v mužskej elite.

Daždivá sobota patrila najkrajšej disciplíne – štafetám. Pretekár nebojuje len za seba, ale za všetkých členov štafety. Perfektná atmosféra, povzbudzovanie sa navzájom, proste – patríme k sebe a každý to musí vidieť. O naše FBA-ácke pomaľovanie sa starala Alena.

…bojovalo sa o každé miesto. Do posledných síl. Každý nechal na trati všetko, čo mohol. Kristínka potvrdila, že už nie je OB-nováčik a stabilným výkonom prispela k 2. miestu ženskej veteránskej štafety v zložení Hana, Kristínka, Alena.

Po dlhých rokoch sa zišli 3 naše dievčatá do štafety hlavnej ženskej kategórie a bolo z toho pekné 3. miesto!

Chlapci veteráni v kategórii M105 obsadili 3. miesto, malí chlapci – žiaci (Tomáš a Filip) obsadili 2. miesta a dievčatá W14 (Terezka a Rebecca) vyhrali.

Nedeľná klasika bola dlhááá, kopcovitá. Náročná a pekná. Vyžiadala si veľa energie.

A že naši chlapi nie sú žiadne bábovky a do kopcov im to ťahá dobre, dokázali na 100%. V mužskej elite obsadili prvé tri miesta v poradí Roman Zbranek, Maroš Bukovác, Peter Glončák. Malí chlapci sa tiež pochlapili – Filip vyhral, Tomáš bol 3.

Naši najskúsenejší veteráni sa tiež umiestnili na popredných miestach M55 – 3.miesto L.Prill, M60 – 2.m J. Mižúr, M65 – 3.m V.Mikluš, M70 – 2.m. J. Nebeský.

Ďalšie pódiové umiestnenia pridali dievčatá. Iva Kavánková skončila na 2. mieste W21E, Rebecca na 1. mieste a Terezka na 3. mieste vo W14, Alena 2.miesto a  Katka Sýkorová 3.m. vo W35, Hana  1.miesto a Jelka 2. miesto vo W45,

V celkovom súčte výsledkov z pretekov jednotlivcov (NOB + klasika) sa v elitných kategóriách najviac darilo našim pretekárom Romanovi Zbrankovi a Ive Kavánkovej. Za celkové víťazstvo získali putovné ceny Jelení paroh – Roman a Kravský roh – Iva.

Ďalšie fotky od Mareka si môžete kukať tu.https://photos.app.goo.gl/tUH38P7YaoYQEvuo7

 

21máj/19

Robili sme prvý KnockOut šprint na Slovensku. (autor článku: Peťa Kotuliaková)

Nový formát, ktorý Slovensko ešte nemalo príležitosť vyskúšať, priniesol Farmaceut 8. mája vrámci série pretekov oblastného rebríčka. Knock-out je založený na viacerých vyraďovacích šprintových pretekoch. Cieľom je, v každom kole vyradiť  niekoľko pretekárov tak, aby vo finále A o prvé priečky bojovalo iba 6 pretekárov. Tí, ktorí vypadli sa museli uspokojiť s finále B, resp. finále C, kde bojovali o tie zadnejšie priečky. Dôležité bolo udržať pretekársku pozornosť a rozložiť si sily pre atraktívne behy na takmer celý deň.

U nás to teda „spískala“ Hanka Šmelíková, ako riaditeľka pretekov. My ostatní pomáhači sme sa trocha zdesili toho, že v rámci jedného dňa nás čaká príprava v podstate troch pretekov a teda fakt to bude trvať celý deň. Najviac si to odmakali chalani, ktorí pripravovali preteky s Hankou dlho dopredu, teda Glonki, Palo Bukovac a Laco Kasza ako IT guru.

Dopadlo to veľmi dobre. Máme víťazov jednotlivých kategórií, všetci sa tešili, že to bolo zaujímavé a nové. Finálny šprint hore po schodoch otestoval zimnú prípravu a silu stehien každého zúčastneného. Bolo úžasné počasie, jeden deň spomedzi množstva daždivých, kedy bolo naozaj pekne.

Novinkou na našich pretekoch bolo tiež občerstvenie, veľa zúčastnených naozaj ocenilo možnosť kúpiť si niečo sladké či slané pod zub. Bufet u Kristínky by teda mal pokračovať aj nabudúce :).

Záverečné pikošky:

  • Odteraz vieme, že Líščie údolie je v podstate konečník, vysvetlila nám to jedna pani, ktorá nás tam poslala behať (najprv tam, potom tam 🙂 )
  • Obyvatelia okolitých domov nás ale pochválili, že oslavujeme koniec fašizmu vešaním fáboriek 🙂

Oslovili sme náhodne troch pretekárov z rôznych kategórií, čo na knock-out hovoria: 

Čo sa ti najviac páčilo?

Peťko, M10: „Neviem. Bola tam jedna kontrola, ktorú som nevedel nájsť, tak som potom išiel za ostatnými.“

Lea, W16: „Páčilo sa mi, že to bolo iné ako normálne preteky. Prekvapilo ma, že aj mestské šprinty môžu byť ťažké.“

Viktor, M16: „Dobrá atmosféra, ako sa ľudia povzbudzovali, bolo to fajn. Bolo to zaujímavejšie ako bežné šprinty.“

Čo sa ti nepáčilo?

Lea: „Že som pokazila jednu kontrolu. To ma stálo umiestnenie.“

Viktor: „Že som o dve sekundy nepostúpil do finále A.“

Fotky od Mareka:

13aug/18

Striebro a zlato z Majstrovstiev sveta v presnej orientácii!!!

Začiatok augusta 2018. U nás doma obrovské horúčavy, kto mohol – ušiel z mesta  schladiť sa k vode, alebo na hory. Verím tomu, že väčšina z nás nech už bola kdekoľvek, v tomto období veľmi intenzívne hľadela aj do svojich počítačov, alebo do mobilov a držala palce našim chalanom. A oplatilo sa sledovať a v duchu hypnotizovať výsledky, lebo boli skvelé!!!

Takže veľmi stručne.

4.-11.8.2018  Lotyšsko – Daugavpils svetový šampionát WTOC 2018. Traja zo štyroch reprezentantov SR sú naši Farmaceuti: Janko Furucz, Dušan Furucz, Palo Bukovac. Prvou disciplínou bolo v pondelok TempO, kde z kvalifikácie v ktorej štartovalo 80 účastníkov sa medzi 36 najlepších finalistov prebojovali všetci naši reprezentanti. V popoludňajšom finále je z výsledkov zrejmé, že rozhodovala každá sekunda. Palo obsadil 18.priečku, Dušan 8. a Janko potvrdil svoje svetové kvality a vlaňajší bronz vylepšil na striebro.

  

V ďalšej disciplíne PreO štartovali Dušan a Janko. O medajle sa bojovalo dva dni. Dušan obsadil 37.priečku v strede výsledkovej listiny a na najvyššiu priečku sa svojimi presnými a rýchlymi odpoveďami prebojoval Janko.

K výborným výsledkom gratulujeme a tešíme sa, že medzi 18 timi najlepšími, najpresnejšími a najrýchlejšími mapármi na svete sú traja naši z FBA 🙂

 

25jún/18

Šprintové dobrodružstvá v Šamoríne.

Posledný jarný víkend sme mali možnosť zažiť trochu netradičné dvojkolo MSR a SRJ v Šamoríne. Usporiadateľmi boli orienťáci z KOBRy. Obidva dni sa behalo na šprintových mapách a bez lesa. Už pokyny a dĺžky tratí zverejnené pred pretekmi vyvolávali diskusie a dohady. Po pretekoch sa diskusie ešte viac obohatili o zážitky a dojmy z tratí, ktoré v mnohých prípadoch nevyzneli chvályhodne. Na sobotňajších Majstrovstvách Slovenska v šprinte mali niektoré veteránske kategórie príliš jednoduché trate, kontroly viditeľné z veľkej vzdialenosti a tak si tí najskúsenejší neprišli na svoje, ale museli zaspomínať na svoje detské časy a na jednoduchej trati iba čo najrýchlejšie bežať. Iné kategórie zase vysoko prevyšovali svojimi dĺžkami parametre pre šprit. Značne to ubralo na pozitívom šprintovom zážitku. Ostáva len konštatovať, že sme pretekali všetci za rovnakých podmienok a teda bez zbytočných predsudkov sa bolo treba zahryznúť do trate a zdolať ju takú aká bola po všetkých kontrolách až do cieľa a zabojovať o čo najlepšie umiestnenia. V konečnom dôsledku aj tak sa medaile dostali len tým, ktorí boli najlepšie pripravení. Veľmi pekné umiestnenia, aj keď mimo stupňa víťazov,ale v bohato obsadených kategóriách dosiahli Tristan, Rebecca, Miša-6.miesta, Tomi -5.miesto, Karol – 4.m. Filip si za svoj výkon odniesol bronzovú medailu v M14 a Tereza  striebornú vo W18.

.

O ďalšie umiestnenia na stupňoch víťazov sa zaslúžili veteráni. Striebro získala Katka Daříčková vo W60 a Martin Borský v M40.

.. a zlato za 1.miesto Hana vo W45 a Palo M21

V nedeľu za veľkej horúčavy prebehli preteky na krátkej trati. V netradičnom teréne na šprintovej mape sme preliezali prekonateľné ploty jazdeckého areálu a do ďaleka obiehali tie neprekonateľné. Bol to vlastne strašne dlhý šprint. A ako sme si s ním poradili, o tom hovoria výsledky:

Filip bral opäť 3.miesto v M14 a Maťo Borský v M40.

S druhými miestami sa roztrhlo vrece a ušli sa Leuške vo W12,Tereze vo W18, Hane vo W45, Katke D. vo W60 a Palovi v M21E

Miša zvíťazila vo W16, Katka Sýkorová vo W35 a dedo Nebeský v M70.

(Použité fotografie sú od Martina Jonáša)

17jún/18

Školské MSR v OB.

12.-13.6.2018 v Martine vyvrcholili školské súťaže v OB pre tento školský rok. Do posledného celoslovenského kola postúpilo z každého kraja SR v každej kategórii jedno najlepšie školské družstvo a traja najlepší jednotlivci, ktorí neboli členmi postupujúceho družstva. A tak sa v Martinskom skanzene medzi malebné drevenice rozbehlo s mapou a buzolou takmer 200 žiakov základných alebo stredných škôl. Z našich najmladších členov – školákov si účasť na MSR vybojovali a svoje školy reprezentovali Filip Bukovác, Tomáš Kasza, Terezka Kendrová, Miška Patassiová a Tereza Pružincová. Decká dokázali, že poctivá príprava na tréningoch sa oplatí a tak poobsadzovali umiestnenia v prvej desiatke, keď v každej kategórii štartovalo cca 40 účastníkov. Hlavne v kategóriách žiakov a žiačok základných škôl je umiestnenie v TOP 10 veľmi kvalitné, nakoľko vekové rozpätie je veľmi veľké – až 9 rokov. Na trati spolu potom bojujú veľmi malí bežci s bežcami, ktorí sú o moho starší a o 20-30 cm vyšší. Vo veľmi silnej konkurencii si chalani Filip a Tomi vybojovali veľmi pekné 8. a 9.miesto, Terezka Kendrová obsadila výborné 6.miesto, Terezka Pružincová bola medzi študentkami štvrtá a Miška Patassiová si odniesla bronzovú medajlu za 3.miesto.

V súťaži štafiet Tomáš a Filip spolu s bežeckým kolegom zo školy vybojovali zlatú medailu!

V súťaži družstiev (zrátané výsledky jednotlivcov a štafiet) Tomáš a Filip doniesli do školy zlatú medailu a Terezka K. bronzovú.

Na všetky naše decká sme pyšní a blahoželáme im.

09máj/18

SRJ vo Viničnom a pri Smoleniciach.

Uplynulý víkend 5.-6.5. za veľmi príjemného počasia prebehli ďalšie dve kolá Slovenského rebríčka. Obidva dni bola na programe krátka trať.

V sobotu to Pezinčania postavili do lesa, ktorý doposiaľ nebol nikdy použitý pre orientačný beh. Terén bol rovinatý, veľmi málo zvlnený listnatý les s nepríjemne vysokým podrastom, cez ktorý nebolo vidieť papeky pod nohami. Bolo treba zvažovať, kedy voliť obiehačku a kedy sa do toho pustiť priamo a zároveň si udržať správny smer. V kategórii M12 veľmi pekne zabehol Karol Paluska, ktorý skončil na 3.mieste so stratou iba 37 sekúnd na prvého. Filip Bukovác zaletel v M14 a vyhral s náskokom takmer štyroch minút. V tej istej katregórii bol Tomáš Kasza 5. Šimon Mižúr v M21B dobehol na 3.mieste. M21 vyhral Palo Bukovac, Peťo Mižúr bol 4. a Maroš Bukovác 6. Pekné 4.miesto v M60 si vybehol Jano Mižúr. Dedo Nebeský zvíťazil v M70. Medzi dievčatami W12 sa dobre darilo Terezke Kendrovej, ktorá skončila na 2.mieste a medzi dievčatami W35 najlepšie zabehla Alena Bukovácová, a hneď za ňou na 2.mieste skončila Katka Sýkorová. Podrobnejšie výsledky si môžete prečítať tu:

Veľmi pekné nedeľné preteky pripravili Rapiďáci v lese v okolí jaskyne Driny. Mala to byť síce krátka trať, dosahovanými časmi pripomínala skôr klasickú trať. Mohol za to veľmi náročný terén s množstvom skál, vysokých zrázov a s voľnými kameňmi pod nohami. A to celé bolo poprerastané vysokým cesnakovým podrastom. Niet divu, že si niekto aj kolená rozbil. Trate síce neboli veľmi dlhé, ale mapovo veľmi ťažké. Tieto preteky preverili pretekárov po každej stránke. Ale tak by to na celoštátnych pretekoch malo byť. S ťažkými  traťami si aj teraz naši najmladší poradili veľmi dobre, keď v kategórii W12 zvíťazila Lea Kotuliaková, 3.bola Terezka Kendrová, vo W14 uprostred na 6. mieste dobehla Rebecca Herna. Miša Patassiová vo W16 dosiahla výborné 3.miesto. V M12 Karol Paluska obsadil 7.miesto a chalani vo W14 opäť pekné umiestnenia, Filip 2. a Tomáš 5. Podrobnejšie výsledky si môžete prečítať tu:

foto od Marek K.

 

09máj/18

Šimon Mižúr v rozhovore pre Magnusorienteering.

Šimon Mižúr študuje v Brne a tak je zároveň aj členom českého klubu Magnusorienteering (skratka ASU), ktorý ho výrazne podporuje pri jeho športových aktivitách v Čechách. Vrámci prípravy absolvoval množstvo pretekov v presnej orientácii práve tu. ASU má teda nemalý podiel na Šimonovej príprave na ETOC 2018, kde sa mu podarilo prebojovať do finále TempO a prispieť k 5.miestu našej štafety. Niet divu, že sa o Šimonove výsledky zaujímajú aj českí oddieloví kolegovia, pre ktorých Šimon ochotne zodpovedal množstvo otázok v nasledujúcom rozhovore, ktorý si môžete celý prečítať tu: